Nebeské divadlo meteorického roja Lyridy budú najlepšie pozorovateľné 22. apríla

Lyridy Ilustračná snímka Foto: kudyznudy.cz

BRATISLAVA – Meteorický roj Lyridy, ktorého aktivita sa začína v týchto dňoch, bude možné najlepšie pozorovať 22. apríla. Úrad Slovenskej akadémie vied (SAV) informoval, že toto nebeské divadlo budeme môcť pozorovať do 25. apríla.

Ako vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, podmienky na pozorovanie v roku 2024 sú lepšie na začiatku aktivity, neskôr ho bude rušiť svit Mesiaca, ktorý je 24. apríla v splne. „Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci,“ dodal Svoreň.

Meteorický roj Lyridy súvisí podľa SAV s periodickou kométou P/Thatcher s obežnou dobou 415 rokov. Úkaz trvá približne týždeň, pretože šírka prúdu je malá. Jeho centrálne vlákno má len 200-tisíc kilometrov. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyridy pochádza už z roku 687 pred n. l.

„Dráha roja prechádza blízko Saturna, vo vzdialenosti 0,16 astronomickej jednotky, a gravitačné poruchy menia dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou. V niektorých rokoch je preto pozorovaná veľmi nízka frekvencia,“ dodal Svoreň.

(sita)


Ďalšie články