Psičkári chcú znížiť počet zakázaných trás pre pohyb psov na území TANAP-u

Vysoké Tatry turistika Turistika vo Vysokých Tatrách. Ilustračné foto. Foto: tanap.sk

POPRAD – Psičkári požadujú znížiť počet zakázaných trás pre pohyb psov na území Tatranského národného parku (TANAP) zo súčasných 65 na zhruba polovicu. Uviedli to v rámci pripomienok k novému návštevnému poriadku, ktorý je platný od polovice decembra minulého roka.

Ten obmedzil lokality v národnom parku pre vstup v sprievode psa či iného zvieraťa. Ako ďalej uviedla iniciátorka petície proti platnému obmedzenému pohybu psov v národnom parku Lia Paugsch, pri predkladaní požiadavky psičkári vynechali ťažšie schodné trasy a všetky vrcholy. Rovnako sa podľa jej slov snažili vynechať alpínsky stupeň.

Spolu 83 pripomienok

Správa TANAP-u dostala k novému návštevnému poriadku 83 pripomienok. Verejnosť ich mohla zasielať do konca marca tohto roka. Práve obmedzenia pohybu so psom, ktoré návštevný poriadok priniesol, sa podľa hovorkyne Správy TANAP-u Niny Obžutovej týkalo najviac pripomienok, a to spolu so sezónnou uzáverou. Psičkári sa už v apríli podľa Paugsch stretli s predstaviteľmi Správy TANAP-u, aby návrh prediskutovali.

„TANAP nám prisľúbil, že z ich strany chcú navrhnúť zmiernenie, aby sme so psom mohli v Tatranskom národnom parku chodiť do pásma lesa. Návrhy majú zakomponovať do konca mája, potom bude nasledovať jeho opätovné prijatie,“ poznamenala.

Nezisková organizácia Zvierací ombudsman navrhuje namiesto plošného zákazu adresné pokutovanie, uviedla to na sociálnej sieti. „Návrhy na pokutovanie a iné možné riešenia boli zmetené zo stola s tým, že v dnešnej dobe nie sú možné. Išlo napríklad o kontrolu dodržiavania poriadku na chodníkoch, pokutovanie aj exemplárnymi výškami pokút, aplikáciu na nahlasovanie trás a pokojne aj zdravia zvieraťa či poplatky za vstup,“ vymenovala iniciátorka petície, ktorú podpísalo viac ako 7 200 ľudí.

V minulosti platil v národnom parku úplný zákaz vstupu so psom

Riešenie aktuálnych problémov je podľa Paugsch na oboch stranách. Je za to, aby sa problémy nezveličovali a nepolarizovali sa názory v spoločnosti zámerne. Nesúhlasí s tým, že z Tatier sa stalo venčovisko. Uviedla, že podľa čísel od vedenia TANAP-u ide iba o jedno percento všetkých návštevníkov národného parku.

Taktiež nesúhlasí s tvrdením, že deväť z desiatich psov je na voľno. Reaguje tak na vyjadrenie bývalého námestníka riaditeľa Správy TANAP-u Petra Spitzkopfa, ktorý je v súčasnosti referentom tamojšieho oddelenia prác celospoločenského významu.

Ten okrem iného pripomenul, že zhruba pred tridsiatimi rokmi platil v národnom parku úplný zákaz vstupu so psom. Po novom sa turisti môžu pohybovať v spoločnosti psov či iných zvierat len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.

Niektorí majitelia psov nedodržujú poriadok

Spitzkopf tiež v rozhovore pre SITA kritizoval správanie niektorých turistov, ktorí nechávajú v teréne psie exkrementy, pričom podľa zákona by ich mali zbierať kdekoľvek. Takýmto spôsobom sa do tatranského prostredia môže dostať množstvo cudzorodých látok a rôzne ochorenia.

„Neobhajujem majiteľov, ktorí nedodržiavajú poriadok, no faktom zostáva, že zanedbanie pokutovania ľudí, ktorí poriadok nedodržiavajú sa dostalo tak ďaleko, že mnohí ľudia potom nariadenia nerešpektujú, rovnako ako strážcov prírody, ktorí by si to dodržiavanie mali vymáhať, nehovoriac o nedostatku zamestnancov,“ komentovala Paugsch.

Za dôležité na druhej strane považuje vzdelávať ľudí, informovať o dôležitosti ochrany prírody a chránených území a vieť ich dodržiavať pravidlá.

(sita, kol)


Ďalšie články