Nová volebná miestnosť v Prešove. Prvýkrát môžu Prešovčania voliť v solivarskom múzeu

múzeum Interiér múzea v Solivare Foto: FB Múzeum Solivar

PREŠOV – V meste Prešov otvorili o 7.00 hod. všetkých 66 volebných okrskov pre voľby prezidenta. Voliť v nich môže celkovo vyše 65-tisíc voličov zapísaných do zoznamu pre prvé kolo volieb. Vôbec prvýkrát sa voľby konajú v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky – v Múzeu Solivar, patriacom pod správu Slovenského technického múzea v mestskej časti Solivar.

Ako agentúru SITA informoval koordinátor organizačno-technického zabezpečenia volieb prezidenta SR v meste Prešov Jozef Smetana, pôvodne tento okrsok sídlil v priestoroch kultúrneho zariadenia Parku kultúry a oddychu v Prešove na Solivare.

„Pre havarijný stav tohto objektu sa volebná miestnosť nachádza v objekte Slovenského technického múzea, teda Skladu soli na Námestí osloboditeľov. Okrem toho sa dve volebné miestnosti vrátili naspäť na Strednú priemyselnú školu strojnícku,“ uviedol k zmenám oproti posledným voľbám Smetana.

V priestoroch múzea v Solivare sídli volebný okrsok 44, v ktorom je spolu 1 001 voličov. Keďže 27 z nich požiadalo o vydanie hlasovacieho preukazu, vo volebnom zozname je zapísaných 974 voličov.

Výborné podmienky a spokojná komisia

„Ľudia chodia priebežne. Väčšinou stredný, alebo starší vek voličov. Zoznam sa pomaly zapĺňa. Pomerne dosť ľudí sem chodí s volebným preukazom. Možno ich to tu prilákalo aj turisticky práve pre tieto priestory,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka okrskovej komisie Petra Hučková.

Podmienky v nových priestoroch sú podľa nej výborné a spokojná bola aj 11-členná komisia.

„Pracovala som aj v starých priestoroch, ktoré boli rozbité a bola v nich zima. Je to tu určite lepšie, pohodlnejšie a príjemnejšie,“ skonštatovala členka volebnej komisie Ivana Hirková, ktorá v priestoroch múzea aj sama odvolila.

„Od nového prezidenta hlavne očakávam, aby nás dôstojne reprezentoval v zahraničí a aby Slovensko vyzeralo slušne,“ dodala. V priestoroch múzea sa nachádza aj expozícia Slovenského technického múzea, ktorú môžu navštíviť záujemcovia aj počas volebného dňa.

Voľba podľa vyznávaných priorít

„Počas sobôt máme bežne otvorené. Ľuďom ponúkame veľký okruh, v ktorom môžu prejsť vonkajším areálom po štyroch budovách. Menší okruh je v podstate len táto jedna budova, teda Sklad soli, ktorý si môžu návštevníci pozrieť sami. Zatiaľ záujem nie je veľký, ale počítame, že na obed bude väčší. Máme objednanú aj skupinu detí,“ prezradila lektorka Slávka Kmečová.

Vyše 65-tisíc voličov

Vo voličských zoznamoch pre voľby prezidenta SR je v meste Prešov zapísaných celkovo 65 254 voličov, z nich šesť nemá na základe rozhodnutia súdu oprávnenie voliť. Ďalších 2 884 voličov požiadalo o vydanie hlasovacie preukazu a môžu voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na území Slovenska.

Do piatka 22. marca požiadalo 366 voličov o hlasovanie mimo volebnej miestnosti do volebnej schránky, ďalší tak môžu urobiť počas volebného dňa.

V 66 okrskových volebných komisiách pôsobí 642 členov a 66 zapisovateľov. „Počty členov v jednotlivých komisiách sa pohybujú od sedem až do jedenásť ,“ dodal Smetana, podľa ktorého voľby do 11.00 hod. prebiehajú bezproblémovo.

(sita)


Ďalšie články