V prízemí zrekonštruovanej známej radnice sa usídli Spišské múzeum

LEVOČA – Obnovené prízemie radnice v pamiatkovo chránenom centre Levoče bude spravovať Spišské múzeum.

Mestskí poslanci koncom novembra schválili prenájom celého objektu budovy historickej radnice Slovenskému národnému múzeu – Spišskému múzeu v Levoči za 1 euro ročne. Inštitúcia plánuje prízemie radnice využívať ako hlavný komunikačný priestor s návštevníkmi. Informovalo o tom mesto Levoča na svojej sociálnej sieti.

Rekonštrukcia znamenala zároveň významné objavy

Obnovené priestory radnice boli slávnostne otvorené a sprístupnené verejnosti koncom júna. Rekonštrukcia priniesla veľa významných objavov vrátane drevených dosiek, na ktorých bola postavená a ktoré boli dendrochronologicky datované do roku 1415. Dovtedy sa predpokladalo, že budovu postavili o 100 rokov neskôr. Obnova vyriešila veľa vážnych problémov vrátane dlhodobého podmáčania spodnou vodou, ktorá narúšala jej základy.

SNM – Spišské múzeum v Levoči prejavilo záujem o správu celého objektu v októbri tohto roku. „Myslíme si, že najvýhodnejšie je spravovanie budovy jedným správcom, a keďže máme naďalej záujem o prezentáciu múzea na prvom a druhom podlaží, máme záujem využívať aj priestory prízemia,“ povedala riaditeľka Dáša Uharčeková Pavúková.

Prenájom priestorov bude stáť múzeum iba jedno euro ročne. Foto: FB Levoča

Bude tu miesto prvého kontaktu s návštevníkmi

Mestské zastupiteľstvo schválilo prenájom budovy radnice múzeu na zasadnutí 30. novembra 2023 za 1 euro ročne. Režijné náklady na jej správu ponesie múzeum. „SNM – Spišské múzeum v Levoči má záujem využívať priestory prízemia radnice ako hlavný komunikačný priestor s návštevníkmi. Slúžiť by mal ako miesto prvého kontaktu s návštevníkmi múzea – radnice a ďalších expozícií a výstavných siení múzea,“ pokračuje Dáša Uharčeková Pavúková.

Na prízemí by sa po novom mali predávať vstupenky, vzniknúť by tu malo centrum pre lektorskú službu. V zriadenom infocentre bude predajňa propagačného materiálu a publikácií. V múzejnej kaviarni by sa návštevníci mohli občerstviť.

„Ostatné priestory budú využité na prezentácie a výstavné miesta – inštalácie príležitostných výstavných projektov, ktoré sa budú prioritne venovať udalostiam a osobnostiam z dejín Levoče. Samozrejme, ráta sa so zachovaním možností pre reprezentačné účely a prijatia mesta Levoča,“ dodáva Dáša Uharčeková Pavúková. Múzeum plánuje využívať aj zrekonštruovanú časť suterénu – pivnice, z ktorých by mohli vzniknúť priestory na výstavné účely. Do výstavných plánov by chceli zahrnúť aj priestor v prízemí veže. Podrobnosti priniesla Levoča na facebookovom profile.


Ďalšie články