POPRAD – V Poprade v týchto dňoch pokračuje výmena verejného osvetlenia. Pri dome kultúry začiatkom tohto týždňa osadzovali nové stožiare, čo spôsobilo aj krátkodobé dopravné obmedzenie. Informovala o tom samospráva na sociálnej sieti, práce prebiehajú aj v iných častiach mesta.

„Doplnené bolo nové osvetlenie na Bottovej ulici. Kompletná výmena kabeláže, podperných bodov a svietidiel bola vykonaná na Chalupkovej ulici, časť i na Kollárovej a momentálne beží kompletná výmena verejného osvetlenia s výmenou kabeláže pre cestnú svetelnú signalizáciu (CSS) na ceste I/66 od železničného podjazdu cez kruhový objazd až k Uherovej ulici,“ uvádza mesto.

Pôvodné verejné osvetlenie už bolo podľa primátora Antona Danka značne technicky opotrebované. Upozornil, že niektoré staré stožiare vplyvom času začali chátrať a stali sa nebezpečnými pre svoje okolie. „Výhodou je aj to, že nové verejné osvetlenie zníži prevádzkové náklady a spotrebu elektrickej energie. Výmenou získame možnosť budúceho doplnenia smart prvkov a prepojenia svietidiel verejného osvetlenia s rozvádzačmi zabezpečujúcimi diaľkové ovládanie. To umožní diagnostiku osvetľovacej sústavy a nastavenie intenzity svietenia za účelom zníženia spotreby elektrickej energie,“ objasnil primátor.

Do konca roku 2023 mesto plánuje ukončiť komplexnú rekonštrukciu verejného osvetlenia a CSS na ceste I/66 a taktiež jeho doplnenie na Rovnej ulici a v Továrenskej štvrti. Ukončenie prác bude závislé aj od klimatických podmienok. Obnova časti verejného osvetlenia, rekonštrukcia kabeláže, výstavba a doplnenie verejného osvetlenia si vyžiada podľa zmlúv s dodávateľmi približne 1,26 milióna eur.

(tasr)

Nové správy

Bývalý šéf Mosadu sa mal vyhrážať niekdajšej hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu. „Nechcete sa predsa púšťať do vecí, ktoré by mohli ohroziť vašu bezpečnosť alebo bezpečnosť vašej rodiny,“ mal jej povedať.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o Fonde na podporu umenia. Dosluhujúca prezidentka vyjadrila presvedčenie, že legislatíva je v rozpore so znením ústavy a slobodou umenia. Hovorí o vnášaní politiky do kultúrnej oblasti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Počet prípadov osýpok v Európe prudko rastie, ohrozuje milióny detí, upozorňuje Svetová zdravotnícka organizácia a Detský fond Organizácie spojených národovo. Závažné komplikácie ochorenia predstavujú riziko najmä pre malé deti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zlodejom by sa mali odsekávať ruky, navrhol islamský extrémista Ahmad Tamim, ktorý dlhodobo obhajuje myšlienku zriadenia kalifátu v Nemecku. Mužov, ktorí obvinia „ctihodnú ženu“ zo smilstva, by mali potrestať 80 ranami bičom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky Salome Zurabišviliovej k zákonu o zahraničných agentoch. Pôvodnú verziu zákona, ktorú zákonodarný zbor predtým schválil v troch čítaniach, podporilo 84 poslancov, štyria boli proti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministerstvo spravodlivosti nevidí dôvod na zriadenie vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica. Reagovalo tým na návrh opozičnej parlamentnej strany SaS, ktorá o tom informovala na tlačovej konferencii.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Izraelské tanky zaútočili na stanový tábor v evakuačnej zóne al-Mawásí na západ od mesta Rafah, pri ostreľovaní zahynulo najmenej 21 ľudí, uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva pod správou Hamasu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Západní špecialisti už na Ukrajine sú, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na otázku o potenciálnom vyslaní francúzskych inštruktorov do konfliktu. Podľa ruského lídra títo vojenskí inštruktori obsluhujú vysoko presné zbraňové systémy s dlhým doletom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministri financií Rakúska, Chorvátska a Slovinska vyzvali na integráciu kapitálových trhov v Európskej únii. Kapitálová únia je nevyhnutná v záujme hospodárskeho rastu a investícií do ekologickej a digitálnej transformácie, uviedli ministri po zasadnutí v rakúskom Grazi v spoločnom vyhlásení adresovanom Európskej komisii.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Jadro redakcie Markízy nebolo a nie je nezávislé. Je progresívne a zúrivo nepriateľské voči Ficovi a Smeru.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Traja bývalí advokáti Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe do 3. augusta, rozhodol o tom moskovský súd. Právnici sú stíhaní pre podozrenie z extrémizmu, ktorého sa mali dopustiť tým, že z väzenia vynášali Navaľného odkazy pre priaznivcov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nová Národná nemocnica má stáť v bratislavskom Ružinove. Detská nemocnica sa má postaviť na Rázsochách. Vyplýva to z projektu, ktorý ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) predstavila na utorkovom stretnutí s poslancami Národnej rady, zástupcami mesta i odbornou verejnosťou.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prieskum: Až 81 percent absolventov stredných škôl nevie, čo bude robiť po maturite. Veľké množstvo z nich sa totiž ani neuplatní v oblasti, ktorú študovali.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajinskej armáde sa podarilo stabilizovať nový front v Charkovskej oblasti, povedal minister obrany Rustem Umerov v rozhovore pre agentúru Reuters. Kyjev podľa neho dostane prvé stíhačky F-16 „veľmi skoro“, hoci asi polovica vojenskej pomoci prichádza prineskoro.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Indický ropný gigant Reliance Industries podpísala ročnú zmluvu s ruskou Rosnefťou, za dodávky ropy bude platiť v rubľoch. V rámci podmienok dohody sa uvádza, že ruský ropný podnik bude do Indie dodávať najmenej tri milióny barelov ropy mesačne.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hizballáh prisľúbil „ďalšie prekvapenia“ v útokoch na sever Izraela, podľa zdrojov z hnutia sú militanti pripravení pokračovať v eskalácii po dobu celého roka.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nemecko pracuje na akčnom pláne pre klimaticky priaznivú lodnú dopravu, vláda ho chce predstaviť na jar budúceho roka. Dosiahnutie klimatickej neutrality je obrovská výzva a zároveň veľká príležitosť pre hospodárstvo, vyhlásil minister dopravy Volker Wissing.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Novým predsedom holandskej vlády bude bývalý šéf tajnej služby AIVD a protiteroristického úradu NCTV Dick Schoof. Oznámili to v Haagu strany budúcej vládnucej koalície.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Benjamin Netanjahu uzavrel zmluvu s firmou Pfizer na dodávky vakcín proti covidu bez schválenia pandemického kabinetu. Vyplýva to z kritickej správy izraelského štátneho kontrolóra Matanjahua Englmana.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ak Biden odignoruje mierový samit vo Švajčiarsku, Putin mu bude tlieskať v stoji, vraví Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina podľa neho nevie, na akej úrovni Amerika podporuje samit, lebo zatiaľ nie je známe, kto ju bude zastupovať.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

O orbanizácii Slovenska a konci demokracie nehovoria len aktivisti z Markízy. Zborovo to začali odriekať aj ich druhovia z PS, z progresívnych médií či z tretieho sektora, píše Dag Daniš.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na poľsko-bieloruskej hranici pobodal nelegálny migrant nožom príslušníka poľskej pohraničnej stráže. Pohraničník bol hospitalizovaný a nie je v ohrození života.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Lotyšsko investuje 20 miliónov eur do vývoja a výroby „armády dronov“, informoval minister obrany Andris Spruds.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Správe TANAP-u vopred neoznámili prelet vrtuľníka nad chráneným územím, potvrdila hovorkyňa národného parku Nina Obžutová. Pripomenula, že rozhodnutie na prelety v piatom stupni ochrany udeľuje Okresný úrad Prešov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Českí majstri sveta v hokeji dostanú za zlatú medailu vyššiu finančnú odmenu. Každý hráč zinkasuje prémiu 1 milión českých korún, uvádza denník Sport.cz. V minulosti dostal hráč polovicu z toho (približne 20-tisíc eur).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Raketový útok poškodil obchodnú loď v Červenom mori, plavidlo je naklonené a naberá vodu. Informovala o tom britská súkromná bezpečnostná agentúra Ambrey.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie atentátu na Roberta Fica je absolútne nenáležité, uviedol Maroš Žilinka. Generálny prokurátor tvrdí, že by nedisponovala kompetenciami a zodpovednosťou.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Írsko sa pridalo k Španielsku a Nórsku a oficiálne uznalo palestínsky štát. Kabinet schválil uznanie na zasadnutí v ranných hodinách.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministerstvo spravodlivosti zriadilo komisiu pre prieťahy v konaní. Zaoberať sa bude okrem iného aj bezproblémovým presunom kompetencií Ústavného súdu SR pre prieťahy v konaniach na všeobecné súdy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Novela SNS berie občanom právo na informácie, tvrdí opozícia a mimovládky. Poslanci Národnej rady z klubu hnutia Slovensko, KÚ, Za ľudí ju navrhnú v parlamente stiahnuť, nevylúčili ani podanie na Ústavný súd SR.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Španielsko a Nórsko oficiálne uznali palestínsky štát, v priebehu dňa by rovnaký krok malo urobiť aj Írsko. Hovorkyňa španielskej vlády María de Pilar Alegría krok svojej krajiny označila za historický deň.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Taiwanský parlament schválil zmeny, ktoré znižujú právomoci prezidenta. Zmeny presadzovala najsilnejšia opozičná strana Kuomintang (KMT) a menšia Taiwanská ľudová strana (TPP). Parlamentu dávajú väčšie právomoci pri kontrole rozpočtu vrátane výdavkov na obranu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Stíhačky F-16, ktoré Belgicko dodá Ukrajine, bude možné použiť len na jej území, uviedol belgický premiér Alexander De Croo na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Maďarsko systematicky blokuje snahu EÚ o podporu Ukrajiny vo vojne proti Rusku, tvrdia ministri zahraničných vecí členských štátov, ktorí v pondelok rokovali v rámci Rady EÚ. Budapešť podľa litovského šéfa diplomacie Gabrieliusa Landsbergisa znova odmietla poskytnúť miliardovú pomoc Kyjevu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vláda berie občanom ústavné právo na informácie o tom, ako šafári s ich peniazmi, tvrdí Veronika Remišová. Reaguje na zámer koaličnej SNS spoplatniť prakticky akúkoľvek žiadosť o informácie.Výsledkom podľa Remišovej bude, že väčšina občanov sa radšej nič pýtať nebude.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Donald Trump veľmi vážne zvažuje omilostenie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Povedal to v rozhovore Timovi Poolovi s tým, že je tak pripravený urobiť v prípade, že bude v novembri zvolený za prezidenta.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Onedlho uplynie desať rokov od zavedenia minimálneho dôchodku na Slovensku. Dávku priznáva Sociálna poisťovňa od júla 2015 a má zabezpečiť, aby dôchodca nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Nemusí teda o ňu žiadať. Nárok však automaticky nemá každý poistenec.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zdravotný stav premiéra sa naďalej pomaly zlepšuje, informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR. Premiér je hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ambasádorom čínskeho internetového obchodu AliExpress bude futbalová legenda David Beckham. Spoločnosť dúfa, že jej tento krok pomôže v expanzii do zahraničia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mimovládky na čele s Via Iuris, Nadáciou Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko predstavili vlastné návrhy, ako zvýšiť transparentnosť ich financovania a dôveryhodnosť. O návrhoch listom informovali aj poslancov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články