Talianski alpíni a naši hasiči si zmerali svoje sily pri simulovanom požiari na Spiši 

Hasiči bojovali s požiarom v ťažko prístupnom teréne. Pomohli im dobrovoľníci aj štvorkolka Ilustračná foto. Foto: FB HaZZ

POPRAD – Lesný požiar v katastri obce Spišské Bystré pri Poprade dnes preveril schopnosti talianskych alpínov a slovenských hasičov. Išlo o simulovaný zásah počas živelnej pohromy, ktorého súčasťou bola aj evakuácia niekoľkých desiatok detí spolu s učiteľmi zo školy v prírode.

Autobusmi ich previezli do základného tábora alpínov, ktorý si vybudovali pri futbalovom štadióne v Poprade. Ako ďalej informovali organizátori, záchranná akcia sa uskutočnila v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom SR a civilnou ochranou z regiónu Friuli-Venezia Giulia počas festivalu Viva Italia, ktorý odštartoval v stredu 5. júna.

Elitná jednotka talianskej armády

Desiatky talianskych alpínov našli na niekoľko dní zázemie pod Tatrami. Ich tábor sa v Poprade rozprestiera na rozsiahlej ploche, zaberá asi dvetisíc metrov štvorcových. Jeho súčasťou je poľná kuchyňa, priestor prvého kontaktu a pomoci, ale aj kúpeľňa.

Alpíni sú elitnou jednotkou talianskej armády, v rámci združenia veteránov a sympatizantov sa však venujú rôznym charitatívnym a spoločenským aktivitám.

„Na Slovensku sme ako dobrovoľníci budovali ambulanciu, dom pre seniorov, upravili kostol. Možno tak, ako tu na Slovensku máte dobrovoľných hasičov, v Taliansku má každá dedina skupinu alpínov,“ vysvetlil prezident Slovenského alpského oddielu Talian Alessandro Zazzeron.

Na Slovensku aj po vypuknutí vojny na Ukrajine

V lese pri Spišskom Bystrom hasili postupne Slováci a Taliani simulovaný požiar v dvoch lokalitách. „Dnešný zásah preveril aj to, ako sme schopní veľmi úzko spolupracovať napríklad aj pri hasení požiarov. Boli tu talianski hasiči, ktorí sú súčasťou toho celého systému,“ opísal spoločný zážitok okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch.

„Dokonale sa toho zhostili, nič im nebolo cudzie, ani naše podmienky a náš zásah spolu s technikou a vybavením,“ zbilancoval pre médiá po skončení Ondrej Šproch. Ocenil aj úlohu dobrovoľníkov na slovenskej i talianskej strane v prípade nešťastí.

„Treba si vážiť pomoc dobrovoľníkov, pretože pri väčších mimoriadnych udalostiach profesionáli nemôžu obsiahnuť všetko. Každá ruka je dobrá, preto sú nám dobrovoľníci veľmi nápomocní,“ dodal.

Vznikli v roku 1872

Talianski alpíni v rámci dobrovoľnej činnosti pomáhali na Slovensku napríklad aj po vypuknutí vojny na Ukrajine. V marci 2022 vybudovali v Michalovciach núdzový tábor pre približne 250 ukrajinských utečencov.

Alpíni pôsobia predovšetkým na severe Talianska, kde bola zriadená aj prvá pechota ešte v roku 1872. Jej pôvodným poslaním bola ochrana talianskych hraníc s Francúzskom a Rakúsko-Uhorskom. V Poprade sa alpínski dobrovoľníci schádzajú po medzinárodných zrazoch, ktoré sa v minulosti konali napríklad v Paríži či Mníchove.

(sita, kol)


Ďalšie články