Mesto odštartovalo doteraz najväčšiu opravu ciest za milión eur

Kežmarok most Ilustračná snímka Foto: Mesto Kežmarok

POPRAD – Viac ako jeden milión eur ide v Kežmarku z mestského rozpočtu na rozsiahle rekonštrukčné práce na chodníkoch a cestách. Samospráva už v minulom týždni avizovala viaceré dopravné obmedzenia. Vlani ukončili prvú etapu prác, v tomto roku nasledujú ďalšie.

Podľa primátora mesta Jána Ferenčáka je všetko pripravené tak, aby sa toho čo najviac stihlo dokončiť do začiatku festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). Prichádza naň každoročne desaťtisíce návštevníkov, tohtoročný sa opäť uskutoční počas druhého júlového víkendu.

Súčasná oprava ciest a chodníkov je v Kežmarku zatiaľ najväčšia, aká sa tam doteraz realizovala. Práce budú rozdelené do dvoch etáp, ich koniec je naplánovaný do konca augusta. Predpokladaná cena prác za cesty je podľa primátora vyčíslená na niečo vyše 900-tisíc eur a za chodníky 150-tisíc eur.

„Poškodené cesty budeme pokrývať novým asfaltom, chodníky povrchovo upravíme do dlažby, opravíme výtlky či nahradíme obrubníky. Okrem chodníkov a ciest budujeme inteligentné priechody pre chodcov, zavádzame smart riešenia v rámci verejného osvetlenia či v odpadovom hospodárstve a mnoho ďalšieho,“ vysvetlil Ferenčák.

Rekonštrukciu bude zhotoviteľ realizovať v prvej etape v lokalitách Priekopa, na uliciach Martina Lányiho, Karola Kuzmányho a na chodníku na Ulici Krvavé pole. Druhá etapa zahŕňa ďalšie lokality, a to Poľnú, Tehelňu a Bielu vodu. Táto etapa počíta s prebudovaním chodníka na Ulici Komenského. Ďalšie opravy samospráva plánuje výhľadovo na roky 2024 až 2026.

„V plánoch na úplnú rekonštrukciu sú zahrnuté aj dve exponované lokality. V prvom prípade ide o vnútroblok ulíc Možiarska a Garbiarska, do ktorého spadá aj časť ulice Nižná brána. V druhom prípade ide o úplnú obnovu Kostolného námestia, pri ktorom bude radnica dbať na zachovanie jeho historického rázu,“ dodal primátor.

Na rekonštruovaných úsekoch je potrebné počítať s obmedzeniami v parkovaní a státí. Prístup pre obslužné vozidlá bude možný len v nevyhnutnom čase a v závislosti od priebehu prác. Záchranným vozidlám tieto lokality budú prístupné bez obmedzení.

(sita)


Ďalšie články