Spišská Teplica otvorila vlastné múzeum. Pri vstupe vás privíta mamut

Spišská Teplica múzeum 2 Obecné múzeum v Spišskej Teplici aj s mamutom. Foto: Rastislav Ovšonka

SPIŠSKÁ TEPLICA – Obec Spišská Teplica otvorila obecné múzeum. Samospráva tak zavŕšila viac ako rok trvajúci projekt Cisterciáni pod Tatrami. V rámci projektu vybudovala aj dažďovú záhradu, kalváriu, vydala knihu či uviedla divadelnú hru.

„Je to unikát. Nepoznám na Slovensku obec, ktorá by z ničoho dokázala vybudovať múzeum. Oni nemali nič. Oni z nuly urobili moderné múzeum 21. storočia. My sme im z Archeologického ústavu zapožičali nálezy, ktoré sme získali výskumom,“ povedal pre Prešovský Štandard archeológ Marián Soják zo spišskonovoveského pracoviska Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Napriek tomu, že obec pred začiatkom celého projektu nemala ani jeden exponát, dnes je obecné múzeum kompletne zariadené a vybavené.

„Starosta oslovil geológa, archeológov, ale obrátil sa aj na miestnych obyvateľov, ktorí podonášali rôzne predmety či etnografický materiál. Podarilo sa im objaviť a zreštaurovať sochy, takže možno vidieť aj cirkevné pamiatky. Prezentované sú i listiny, ale nachádza sa tu aj nábytok z obdobia socializmu,“ doplnil Soják.

Obecné múzeum otvorili v zrekonštruovanom objekte bývalého skladu a garáží priamo v centre dediny. „Za 12 mesiacov sme stihli celý projekt Interreg, ktorý obsahoval nielen múzeum, ale aj kalváriu, dažďovú záhradu, revitalizáciu parku, smerovníky, a to sa nám podarilo aj za podpory nadšencov,“ uviedol starosta obce Radoslav Šeliga.

Celý projekt s názvom Cisterciáni pod Tatrami bol spolufinancovaný z fondov Európskej únie. Spišská Teplica preinvestovala viac ako 1,2 milióna eur.

Súčasťou projektu boli nielen stavebné aktivity, ale aj reštaurovanie sôch, vydanie publikácie o obci, divadelné predstavenie z histórie obce, ale i rôzne worksopy.

„Celé sa to začalo myšlienkou zachovať vzácne veci z obce, o ktorých vedeli Tepličania. Hľadali sme možnosti, ako tieto veci zachrániť aj pre ďalšie generácie,“ povedal starosta.

V Spišskej Teplici sa v minulosti našli pozostatky mamuta. Jeden mamut víta aj návštevníkov múzea hneď pri vstupe. V obci bola kedysi významná papiereň, fungoval tu mlyn, vďaka ktorému bola Spišská Teplica jednou z prvých elektrifikovaných obcí v regióne.

Keďže išlo o spoločný poľsko-slovenský projekt s gminou Szaflary, obe samosprávy museli pri príprave projektu nájsť aj spoločné prvky z histórie.

„U nás i v Szaflaroch bola peňazokazecká dielňa. Majú tam teplé pramene, podobne ako u nás a obec Szaflary, podobne ako Spišskú Teplicu, založili cisterciáni,“ doplnil Radoslav Šeliga.

Práve reholi Cisterciánov je venovaná aj časť expozície múzea, rovnako im bola venovaná osobitná pozornosť i v publikácii, ktorú obec vydala. Starosta ocenil prístup obyvateľov, ktorí na výzvu obce podonášali veci do múzea. Niektoré z artefaktov sú podľa starostu unikáty.

Obecné múzeum v Spišskej Teplici bude fungovať celoročne. Podmienkou však bude rezervácia na obecnej internetovej stránke. Prehliadka expozície bude možná so sprievodcom, ktorého zabezpečí obecný úrad.


Ďalšie články