Rodič s dieťaťom v nemocnici stále nie je samozrejmosťou. Ako je to v Prešove?

pexels-loren-castillo-9766576 Ilustračné foto: pexels.com

PREŠOV – Každé dieťa by malo mať právo mať pri sebe v nemocnici rodiča. Poukázala na to poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková. Prišla preto s novelou zákona, ktorá by toto právo garantovala. Návrh bol navyše podporený aj petíciou, napriek tomu v utorok v Národnej rade SR neprešiel.

Podľa Marcinkovej prítomnosť rodiča pri detskom pacientovi má medicínske aj finančné benefity. „Hospitalizácie v prípade, ak je dieťa hospitalizované s rodičom, sú kratšie, náklady na analgetiká, na zmierňovanie bolesti sú nižšie a rovnako rekonvalescencia, napríklad po narkóze, je neporovnateľne lepšia a kratšia, než v iných situáciách, kde rodič absentuje,“ vysvetlila na pondelkovej tlačovej konferencii.  

Návrh však parlamentom neprešiel, podľa Marcinkovej chýbalo desať hlasov. „Koalícia sa okrem znásilnených obetí vysmiala aj deťom v nemocniciach. Je mi z toho smutno. Ďakujem aspoň tým 66 kolegom, ktorí novelu podporili,“ informovala s tým, že v zdravotníctve je momentálne rekordný rozpočet, preto nerozumie, čo bránilo jej schváleniu.

„Za tie peniaze by mohli vybudovať úplne nové detské oddelenia všade na Slovensku, ale nie, oni nie sú schopní ani len zahlasovať za to, aby mohol rodič ostať pri svojom dieťati na stoličke,“ uviedla na svojom facebookovom profile. Na pondelkovej tlačovej besede k tejto novele tiež povedala, že je absurdné, aby bol rodič púšťaný k vlastnému dieťaťu len vo vymedzenom čase. „Rodič nie je návšteva. Rodič má byť súčasťou liečebného procesu,“ dodala.

Podľa ankety, ktorú vypracovala spoločne s agentúrou INEKO, zistila, že každá nemocnica k tejto potrebe pristupuje inak a systém nie je zjednotený. „Sú nemocnice, ktoré rodiča vítajú. A naopak, sú také, ktoré zamedzujú pobyt rodiča pri dieťati, ktoré dosiahlo vek 5 až 6 rokov,“ vraví predkladateľka návrhu.

Nemocnice: Rozhodujú kapacity, nie vek

Prešovská nemocnica sprievod rodiča s hospitalizovaným dieťaťom povoľuje, no od určitého veku s obmedzeniami. Deti do troch rokov sú hospitalizované s rodičom vždy. Deti vo veku 3 až 6 rokov sú hospitalizované s rodičom prevažne, izby sú pre jedno dieťa s jedným rodičom, alebo pre dve deti s dvoma rodičmi.  

Deti vo veku od 7 rokov sú hospitalizované s rodičom podľa aktuálneho stavu na oddelení. „Čiže ak máme voľnú izbu, rodiča necháme pri dieťati. Vždy je ale prihliadané na základnú diagnózu dieťaťa, kedy je rodič hospitalizovaný s dieťaťom bez ohľadu na vek, napríklad detská mozgová obrna, autizmus, Aspergerov syndróm, novo diagnostikovaný diabetes. Pri týchto diagnózach je prítomnosť rodiča veľmi nápomocná pre personál,“ uviedla hovorkyňa prešovskej nemocnice Martina Pavlíková.

Dodala, že základným predpokladom pre pobyt rodičov pri deťoch je kapacita oddelenia. „Sme na slovenské pomery veľké detské oddelenie, počet denne hospitalizovaných detí je 55 až 65, takže je veľmi dôležité dbať na dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení,“ upozornila s tým, že v drvivej väčšine prípadov je pobyt rodiča spolu s dieťaťom prínosom tak pre samotného pacienta, ako aj pomocou pre personál.

Rodičom ťažko chorých detí pomáha v Prešove unikátna dvojlôžková izba zriadená v detskej nemocnici pri oddelení ARO a JIS. Je určená pre rodičov, ktorí tak spoločne môžu zvládnuť hospitalizáciu so svojimi deťmi.

Na pediatrickom oddelení s JIS Nemocnice Poprad je podľa hovorkyne Martiny Pavlíkovej povolený sprievod rodiča pre každé hospitalizované dieťa bez výnimky veku. „Samozrejme, priestorové obmedzenia nepostačujú na hospitalizáciu sprievodcu pre každého pacienta, a preto sú uprednostnené sprievody najmä najmladších a nesamostatných pacientov. Vek teda nie je pre rozhodovanie o prítomnosti rodiča u nás primárnym faktorom a treba zdôrazniť, že od určitého veku sú už aj deti samostatné a dokážu zvládnuť pobyt v nemocnici bez rodiča,“ myslí si Pavlíková.

Zároveň dodala, že v určitých prípadoch, hlavne pri hospitalizácii dieťaťa na jednotke intenzívnej starostlivosti, je prítomnosť rodiča obmedzená len na určitý čas dňa. Ide totiž o najvážnejšie chorých pacientov, ktorí si vyžadujú neustály dohľad nad životnými funkciami.

„Hneď ako sa ich zdravotný stav zlepší, je prítomnosť rodiča vítaná. V prípade hospitalizácie dieťatka s rodičom či sprievodom vieme sprievodu poskytnúť ubytovanie v pacientskej izbe, ktorá spĺňa potrebné štandardy,“ informovala ďalej hovorkyňa.

Rodiča Popradská nemocnica nepovažuje za návštevu, a preto, ak aj nemôže byť sprievodom pri svojom hospitalizovanom dieťati, nemusí sa riadiť návštevnými hodinami. Prístup má neobmedzený.


Ďalšie články