Popradské pleso má novú atrakciu, je ňou obrovská veľryba zo snehu

Tatry veľryba Snehová veľryba na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách. Foto: FB Boris Suchánek

POPRAD – Prevádzka Majláthovej chaty sa spojila so známym sochárom Adamom Bakošom, každoročným hlavným staviteľom Tatranského ľadového dómu na Hrebienku. Výsledok? Obrovská veľryba, dielo vysoké viac ako tri metre a dlhé asi dvanásť metrov. Použili naň odhadom 40 kubíkov snehu.

Zámerom prevádzky chaty bolo využiť potenciál prostredia a snehu, ktorého je počas zimnej sezóny v oblasti veľké množstvo. Autori vybrali druh zvieraťa, teda veľrybu, zámerne. Chceli poukázať na spomínané množstvo snehu v okolí chaty.

„Chceli sme využiť prirodzené prostredie, v ktorom fungujeme. Všetko, čo robíme, podlieha prírode. Aj práca so snehom bola prirodzená prostrediu,“ vysvetlil za prevádzku chaty Marek Paračka. Za výsledným dielom je podľa jeho slov kus práce i času. „Prišli sme s ideou a naformovali sme veľkú kopu snehu, svoje majstrovstvo do nej preniesol Adam Bakoš, ktorý stál za výslednou podobou veľryby,“ doplnil.

Keďže chatu na Popradskom plese s obľubou navštevujú aj rodiny s deťmi, veľrybu upravili aj do podoby šmýkačky. „Zaujme nielen dospelých, ale aj deti,“ poznamenal Paračka. Verí, že návštevníci chaty a jej okolia budú disciplinovaní a stavbu nezničia. „Je pod kamerami a veríme, že si návštevníci vysokohorského prostredia naše dielo užijú a budú si ho aj vážiť,“ skonštatoval.

Ďalšia stavba zo snehu, betlehem, stojí už vyše mesiaca v inej časti Tatier, pri Rainerovej chate neďaleko Hrebienka. Každoročne ho tam buduje bývalý chatár Peter Petras starší. Zatiaľ poslednú stavbu dokončil niekoľko dní pred Vianocami. Ako informoval na sociálnej sieti, v súčasnosti už pracuje aj na soche vysokohorského nosiča.

(sita)


Ďalšie články