Imagine Dragons, či prešovskí a košickí umelci? Kto vystúpi v Prešove v roku 2024?

Knechtová 1 Počas Dní mesta Prešov 2024 vystúpi Katarína Knechtová s kapelou. Foto: FB Katarína Knechtová/Juraj Majerský

PREŠOV – Park kultúry a oddychu v Prešove umožnil Prešovčanom vybrať umelcov na mestské podujatia v roku 2024. Splnil tak jedno zo svojich predsavzatí dať priestor publiku, aby vybralo to, čo chce v tomto roku vidieť a počuť na pódiu v meste.

V nedávnom rozhovore pre Prešovský Štandard riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková uviedla, že by sa ako organizácia radi dostali do štádia, keď začnú mapovať požiadavky a predstavy Prešovčanov. „Doposiaľ sme vyberali napríklad kapely na Dni mesta v závislosti od dramaturgie – piatok pre mladých ľudí, sobota rodinná alebo štvrtok, ktorý je netradičný na koncert, preto tam potrebujeme dať silné mená, ktoré ľudí pritiahnu. Budúci rok by sme sa chceli zamerať na obsah v zmysle dopytu po kultúre od obyvateľov,“ informovala riaditeľka ešte v septembri 2023.

V posledných dňoch zrealizovali tento zámer, keď sa na sociálnej sieti pýtali Prešovčanov na ich predstavy o kultúrnom programe na nasledujúci rok. „Plány na rok 2024 sú pripravené, zopár interpretov a prekvapení už máme, no chceme poznať váš názor a váš tip. Dajte nám do komentára vedieť, koho by sme mali pozvať na podujatia,“ písalo sa v statuse na profile PKO. A Prešovčania mali jasné predstavy. Imagine Dragons, Para, Slobodná Európa, prešovskí umelci ako IMT Smile, Katarína Knechtová, Peter Nagy, Helenine oči, Hrdza, ale aj košické kapely ako No Name či Noc a deň. Zopár Prešovčanov by si rado užilo aj metalový koncert, iní túžia po tradičných ľudových súboroch a kapelách.

Kompetentní sa venovali výberu interpretov z tipov obyvateľov začiatkom januára. To, kto v Prešove reálne vystúpi, závisí od viacerých kritérií. „A to od žánru, podmienok organizácie či finančných nákladov. Momentálne nie sme v stave zabezpečiť veľkoformátové produkcie ako napríklad Imagine Dragons a iné. Snažíme sa však postupne pripravovať v meste podmienky, aby v budúcnosti bolo samozrejmosťou mať na podujatiach svetové mená,“ uviedol Daniel Koháni z odboru komunikácie a marketingu v PKO. Dodal však, že v PKO sú radi, že sa ľudia rozhodli zveriť im svoje nápady a tipy pre ďalšie fungovanie. Jeden z tipov sa Prešovčanom dokonca aj splní. „V rámci zverejňovania mien na tento rok sme zatiaľ v tajnosti, no určite sa diváci môžu tešiť na bohatý program veľkých slovenských mien. Na námestí privítame v rámci podujatia Dni mesta 2024 Katarínu Knechtovú s kapelou. Mladšia generácia si príde na svoje v podobe jedného večera, počas ktorého zažijú veľké mená slovenskej rapovej scény,“ dodal Koháni.

V programe na rok 2024 figurujú aj naďalej obľúbené podujatia. Chýbať nebudú Street food festival, Dni mesta Prešov, Prešovský Montmartre, Prešovská hudobná jar a jeseň. Novinkou bude Aplec Internacional – festival katalánskej kultúry. V Prešove sa uskutoční vôbec prvýkrát na Slovensku.


Ďalšie články