Levoča zmenila parkovaciu politiku v centre. Za akých podmienok a kde môžete parkovať bezplatne?

Levoča radnica 2 Námestie Majstra Pavla v Levoči Foto: Rastislav Ovšonka

LEVOČA – Mesto Levoča zmenilo od nového roka systém parkovacej politiky v centre na Námestí Majstra Pavla. Platené parkovanie je tu od pondelka do nedele. Návštevníci však majú možnosť bezplatne parkovať len zopár minút od centra mesta.

„Parkovanie v centre mesta bolo potrebné riešiť. Mali sme už preplnené námestie autami,“ zdôvodnil potrebu novej parkovacej politiky na Námestí Majstra Pavla pre Prešovský Štandard prednosta Mestského úradu v Levoči Nikolaj Kučka. Za hodinu parkovania zaplatí motorista po novom jedno euro, maximálne osem eur za celý deň. Autobusy zaplatia za hodinu státia sedem eur, maximálne 56 eur za celý deň. Návštevníci mesta však môžu využiť bezplatné záchytné parkoviská v hradbovej priekope pred Košickou bránou. Odtiaľ je len asi päť minút peši do centra mesta.

Od nového roka tiež mesto zaviedlo nové parkovacie karty. Rezidenti s trvalým pobytom na námestí dostanú prvú parkovaciu kartu za desať eur, na druhé auto za 70 eur. Tí, ktorí bývajú na námestí, avšak tu nemajú trvalý pobyt, zaplatia za prvé i druhé auto po 70 eur. Každé ďalšie auto ich vyjde na 140 eur.

Mesto tiež ponúka kúpu abonentskej parkovacej karty. Ide o tých, ktorí nebývajú na námestí, ale často ho navštevujú. Táto karta vyjde záujemcu na 140 eur za každé auto. Darcovia krvi majú nárok na vydanie parkovacej karty v sume desať eur. Zdravotne postihnutí majú nárok na 50-percentnú zľavu z parkovného. Táto karta je viazaná na konkrétnu osobu a konkrétne vozidlo.

Podľa prednostu mestského úradu už prvé dni platnosti nových parkovacích kariet i cien parkovného ukázali, že zmeny mali význam. „Pozerám z okna a vidím, že je tu asi desať voľných parkovacích miest, čo ešte donedávna nebolo,“ uviedol Kučka. Parkovacie karty si môžu záujemcovia kúpiť na mestskom úrade.

V mnohých mestách sa za parkovanie cez víkendy a sviatky neplatí. V Levoči, naopak, sa platí za parkovanie každý deň od 9. do 17. hodiny. „Je to rozhodnutie poslancov. Aj keď už sa debatuje o tom, či sa má cez víkendy platiť. Zatiaľ je to tak. Potrebujeme istý čas, možno jednu sezónu, aby sme si to vyhodnotili. Potom sa uvidí,“ doplnil prednosta.

Na Námestí Majstra Pavla je momentálne 123 parkovacích miest pre osobné autá a 13 pre autobusy. V tomto roku plánuje samospráva rekonštrukciu komunikácií a parkovacích miest na Námestí Majstra Pavla od križovania s Ružovou ulicou po poštu. Zmenou z pozdĺžneho na šikmé státie sa v niektorých úsekoch námestia navýši počet parkovacích miest.


Ďalšie články