Štátne vyznamenanie od prezidentky si prevzal aj riaditeľ DAD Marián Marko

419745529_687737066872954_5423332592562168819_n Ocenený Marián Marko Foto: FB Prezidentka Zuzana Čaputová

PREŠOV – Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila v nedeľu pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania. Dostal ho aj Marián Marko, ktorému udelila štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Marián Marko už takmer štvrť storočia vedie jediné profesionálne divadlo na Slovensku, Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove, ktoré uvádza inscenácie v rusínskom jazyku a v repertoári má aj inscenácie v ukrajinčine.

Marián Marko sa narodil v Medzilaborciach a mladosť prežil v Palote na slovensko-poľskom pohraničí. Herecká profesia ho priťahovala od detstva, a tak vyštudoval herectvo v Kyjeve a po konkurze nastúpil ako elév do divadla, ktorému je verný dodnes. Vtedy však nieslo názov Ukrajinské národné divadlo. Pätnásť rokov bol členom súboru činohry. Napokon sa v roku 1999 stal jeho šéfom. Inscenácie, ktoré v Prešove vznikajú, presahujú formát regionálneho divadla, o čom svedčia aj ohlasy kritiky a množstvo ocenení, napríklad cena Jozefa Kronera za inscenáciu Revízor, či nominácie na ocenenie Dosky.

(PSK)


Ďalšie články