Detské gangy v Poprade: Podľa matky napadnutého chlapca polícia robí, čo môže

Poprad podchod Miestom útokov gangov v Poprade sú aj podchody. Foto: Mesto Poprad

POPRAD – „Mesto je zaskočené a hľadá spôsoby, ako takýmto veciam zabrániť,“ tak zhodnotila piatkové stretnutie s vedením mesta Poprad a mestskej polície pre Prešovský Štandard matka napadnutého chlapca Mária Katriňaková Wawreková. O celom prípade sme informovali ako prví už v pondelok. Matku napadnutého prijali v piatok na mestskom úrade viceprimátor Popradu Štefan Pčola a náčelník Mestskej polície v Poprade Marián Gardoš.

Mária Katriňaková Wareková ocenila, že mesto rýchlo zareagovalo na zverejnené udalosti a mestská polícia posilnila hliadky v problémových lokalitách. Zároveň ocenila, že je tu snaha vyriešiť celý problém. „Nemyslím si, že sa to zamieta pod koberec. Systém je vymyslený, ale akosi nefunguje. Pomáhať treba šikanovaným deťom i deťom, ktoré útočia. Každý, kto útočí na slabších, tak pre mňa je to volanie o pomoc,“ skonštatovala Wawreková.

„Bolo to skôr informatívne stretnutie, lebo oni nemali vedomosť o tom, že by sa niečo také sa dialo. Mestská polícia podľa nej neeviduje žiadne hlásenia ani oznámenia o útokoch na deti či dospelých. Takže ak nie je nič nahlásené, nie je čo riešiť,“ uviedla Wawreková. Ocenila, že mestská polícia spolupracuje so štátnou pri riešení konkrétneho útoku na jej syna. Vedenie mesta a mestskej polície sa podľa nej zaujímalo aj o priebeh vyšetrovania celého prípadu. „Mestská i štátna polícia v Poprade robia, čo môžu, o tom nepochybujem,“ uviedla Wawreková.

Mesto podľa nej vníma prípad napadnutia jej syna nielen ako jednotlivú udalosť, ale ako problém šikany na školách i mimo objektov škôl. „Apelovala som na to, že je veľa administratívy a byrokracie, a potom na to, čo treba, nie je čas,“ povedala Mária Katriňaková Wareková. Popradská štátna polícia podľa nej už zrejme má všetky mená útočníkov na jej syna. „Tento konkrétny prípad sa dočká konca, ale ťažko povedať, či sa vyrieši celková situácia v Poprade,“ skonštatovala Mária Katriňaková Wawreková.

Vedenie mesta zároveň informovala o „občianskych hliadkach“. Podľa nej nepôjde o nejaké organizované a označené hliadky. „Nie je to v tom zmysle, že sa ideme označovať. Ide o to, aby sme boli ostražitejší a tí, ktorí chceme, tak aby sme častejšie chodili po inkriminovaných miestach, napríklad aj zmenou trasy vychádzok so psami, alebo častejšími zdravotnými prechádzkami. Určite nechcem vyvolávať davovú psychózu u ľudí, ktorí nemali zlú skúsenosť. Nechcem, aby sa ľudia začali báť. Ide o to, že aj keď sa tie deti stiahli, tak sa situácia sama nevyrieši,“ zdôraznila Mária Katriňaková Wareková.

O stanovisko k dnešnému stretnutiu s Máriou Katriňakovou Warekovou sme požiadali aj viceprimátora mesta.


Ďalšie články