Všetky tatranské chaty si môžete pozrieť na jednom mieste

Hrebienok Chata pod Soliskom Model Chaty pod Soliskom v galérii miniatúr tatranských chát. Foto: Rastislav Ovšonka

VYSOKÉ TATRY – Hrebienok vo Vysokých Tatrách už roky nepatrí medzi lyžiarske strediská. Predstavuje však významné východisko vysokohorských túr do najnavštevovanejších tatranských dolín – Veľkej a Malej Studenej doliny. Pri prechádzke oboma dolinami môže turista navštíviť hneď päť tatranských chát – Bilíkovu, Rainerovu, Zamkovského, Zbojnícku a Téryho chatu. Menej zdatný turista si však môže všetky vysokohorské tatranské chaty pozrieť priamo na Hrebienku.

Všetky tatranské chaty na jednom mieste sústredil Pavol Husár, ktorý bývalé tri lyžiarske rozhodcovské veže na Hrebienku premenil na expozíciu miniatúr vysokohorských chát. „Galéria vznikla pred vyše piatimi rokmi. Autorom miniatúr je popradský výtvarník Peter Trembáč. Návštevník tu nájde 12 vysokohorských tatranských chát, z toho dve sú na poľskej strane Tatier,“ povedal pre Prešovský Štandard prevádzkovateľ galérie Pavol Husár.

V galérii sú Chata pod Soliskom, Majláthova chata, Chata pod Rysmi, Zbojnícka, Téryho, Zamkovského chata, najstaršia stojaca tatranská chata – Rainerova útulňa, Skalnatá chata, Chata pri Zelenom plese a posledná slovenská je chata Plesnivec. Z poľskej strany sú to chaty v Doline piatich poľských plies a chata Murowaniec.

Všetky modely chát sú vyrobené z kameňa a dreva. „Bol to spoločný nápad. Pôvodne sme chceli urobiť výstavu o vysokohorských športoch, špeciálne zameranú na Majstrovstvá sveta v lyžovaní v roku 1970. Nakoniec sa to zmenilo na chaty, ktoré boli jednoduchšie na realizáciu,“ uviedol Pavol Husár. Osadeniu miniatúr tatranských vysokohorských chát predchádzala rekonštrukcia rozhodcovských veží, ktoré svoje najlepšie časy už mali za sebou.

Pre mnohých návštevníkov Vysokých Tatier sú tieto miniatúry jedinou príležitosťou vidieť tatranské chaty, keďže nemajú možnosť ich navštíviť zo zdravotných či iných dôvodov. Expozícia je pre viacerých návštevníkov miestom spomienok, keďže mnohí si pri ich prezeraní zaspomínajú na svoje návštevy v jednotlivých chatách. Každý model chaty je doplnený o krátky text, ktorý obsahuje základné informácie o nej, a tiež informácie o flóre a faune Tatier. Vstupné do expozície pre dospelých sú dve eurá. Deti majú vstup zdarma. Galéria je otvorená denne.


Ďalšie články