Vyčíňa v Poprade detský gang? Problém je zrejme väčší, ako sa zdá

kybersikana-dieta-pri-pocitaci-problem-so-sikanovanim-na-webe-clanokW Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock

POPRAD – V Poprade zrejme vyčíňa detský gang, ktorý napáda iné deti, ale nielen tie. Medzi obeťami môžu byť aj starší ľudia. Podľa doposiaľ zverejnených informácií nejde len o slovné vyhrážky, ale aj o fyzické útoky. Dochádzať k nim nielen v širšom centre mesta, ale aj na sídlisku Juh. Vylúčené nie sú ani útoky v ďalších lokalitách, prípadne je možné, že takýchto gangov je aj viac.

„V piatok večer mi volal syn a bol vystrašený, pretože ich naháňali nejakí chlapci. Zrovna v ten deň mi jedna zákazníčka hovorila, že v Poprade opäť vyčíňa nejaká skupina chlapcov, ktorá napáda iných chlapcov. Nedalo mi to a zverejnila som to na sociálnej sieti,“ uviedla pre Prešovský Štandard matka napadnutého chlapca Mária Katriňaková Wawreková.

Status na sociálnej sieti odštartoval vlnu reakcií, na základe ktorých sa dozvedela oveľa viac o vyčíňaní partie výrastkov. „Kontaktovala ma mamička chlapca, s ktorým chodí do školy môj syn a povedala mi, že jej sused vravel, ako videl, že môjho syna bijú,“ pokračovala Mária Katriňaková Wawreková. Išlo však o skorší prípad, ktorý sa mal odohrať už o deň skôr.

K útoku malo dôjsť na sídlisku Juh pri Centre voľného času, kde sa nachádza aj verejná ľadová plocha. Tu ho fyzicky napadla partia chlapcov. Našťastie vtedy zasiahol okoloidúci muž a útočníkov sa podarilo odplašiť. „Ľudia chodili okolo a nikto nereagoval. On zareagoval a odplašil tých chlapcov s tým, že ten útočník by ho ani neprestal biť, keby nezasiahol,“ uviedla Mária Katriňaková Wawreková.

Práve po rozhovore s mužom, ktorý zachránil jej syna pred ďalším útokom, si uvedomila vážnosť situácie. Krátko po zverejnení statusu na sociálnej sieti sa jej začalo ozývať množstvo ľudí. „Zaskočilo ma, koľko ľudí o tom vie, a sa to nerieši. Určite aj minulého roku tu boli gangy, ktoré sa medzi sebou bili, ale nevedela som, že je to až také, že dospelí ľudia sa boja chodiť v niektorých miestach,“ povedala Mária Katriňaková Wawreková. Dôsledkom je aj to, že deti sa boja chodiť von.

Aj na základe informácií a reakcií ľudí na jej pôvodný príspevok na sociálnej sieti o útoku na jej syna založila cez víkend skupinu pod názvom Spolu proti strachu a šikane. Za necelý deň má skupina už takmer 700 členov. „Mnohí ste ma oslovili s tým, že aj vy ste mali podobnú skúsenosť, prípadne, že vaše deti majú obavu chodiť von, alebo že vy máte obavu o svoje deti. Netreba zatvárať oči pred šikanou,“ uviedla v skupine na sociálnej sieti jej zakladateľka.

Počas víkendu sa jej podarilo vypátrať samotného útočníka, ktorý napadol jej syna, a telefonicky ho aj kontaktovala. Podarilo sa jej tiež vypátrať mená ďalších členov tejto partie, ktorá sa podieľa na útokoch na iné deti, ale i dospelých. „Dovoľujú si na mladších. Môj syn má 13, ale potom aj na starších, keď majú vhodné podmienky – na mladých i dôchodcov. Ja som ho konfrontovala s tým, čo spravil, aj s konkrétnymi menami ďalších chlapcov. Keď som mu povedala, čo všetko spravil, tak si ma zablokoval,“ uviedla Wawreková.

Matka napadnutého chlapca je rozhodnutá, aj vzhľadom na to, čo sa jej podarilo za dva dni zistiť, obrátiť sa na políciu. „Chystám sa na políciu dnes večer. Chcela som si zohnať všetky mená, aby to nebolo o tom, že bude obvinený len jeden, lebo aj keby mi syna bil len jeden, stáli tam piati a sú rovnako vinní,“ povedala Mária Katriňaková Wawreková.

Podľa nej nejde len o takú obyčajnú partiu chlapcov. Niektorí mali na hlavách „kukly“, takže ide podľa nej o cielené útoky, ktoré sú dopredu plánované. Potvrdila, že dnes už ju v celej záležitosti kontaktovala aj samotná polícia.

Vážnosť celej situácie a veľkosť problému si matka napadnutého chlapca uvedomila po zverejnení statusu na sociálnej sieti, keď na to reagovali desiatky ľudí, mnohí s podobnými skúsenosťami. Podľa zistení Márie Katriňákovej Wawrekovej sú v skupine, ktorá napadla jej syna, stredoškoláci. Ide takmer výlučne o chlapcov z Popradu. Partie vyčíňajúcich výrastkov sa podľa nej však objavujú už aj na základných školách, o čom svedčia reakcie ľudí na sociálnej sieti. „Je to veľký problém. Zatvárame pred tým oči. Tvárime sa, že sa to nejako vyriešilo,“ uviedla Mária Katriňáková Wawreková.

Prešovský Štandard požiadal o stanovisko ku konkrétnemu prípadu, ale i k pôsobeniu „detských gangov“ v meste Poprad, štátnu i mestskú políciu. O ich vyjadrení budeme informovať.


Ďalšie články