Vlakovú dopravu koncom víkendu sťažilo počasie hlavne na tatranských tratiach

Električka TEŽ 6 Zmodernizovaná električka radu 425.95 Kriváň. Foto: Rastislav Ovšonka

VYSOKÉ TATRY – Počasie komplikovalo železničnú dopravu v závere prvého novoročného víkendu najmä vo Vysokých Tatrách. Z tohto dôvodu v nedeľu ráno od 5.00 hod. bola prerušená prevádzka na Tatranských elektrických železniciach, aj na Ozubnicovej železnici Štrba – Štrbské Pleso. Zatiaľ čo električky na linkách Poprad-Tatry – Štrbské Pleso a Starý Smokovec – Tatranská Lomnica začali premávať po hodine a štvrť od 6.15 od., zubačka obnovila prevádzku až krátko po 14.00 hod. Problémy na tatranských železniciach pokračovali aj popoludní.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v rámci pravidelného servisu o mimoriadnych situáciách na železniciach následne informovala, že od 14.16 hod. zabezpečila na úseku Štrbské Pleso – Vyšné Hágy náhradnú autobusovú dopravu. Dôvodom nasadenia autobusov boli takisto vplyvy počasia, konkrétne námraza na trolejovom vedení. Tá spôsobila odriekanie spojov medzi Štrbským Plesom a Vyšnými Hágmi, v niektorých prípadoch aj na celej trati Štrbské Pleso – Poprad-Tatry, či na úseku Pod lesom – Štrbské Pleso.

ZSSK neskôr upozornila, že nasadila autobusy za popoludňajší spoj zo Štrbského Plesa s odchodom 15.46 hod. do Popradu s príchodom 16.51 hod. na celom úseku. Náhradná doprava podľa dopravcu mohla meškať asi 20 minút. Pri ďalšom spoji s odchodom zo Štrbského Plesa o 16.16 hod. a príchodom do Popradu o 17.25 hod. už zrušila náhradnú autobusovú dopravu v úseku po Vyšné Hágy.

Skoro ráno železničiari prerušili na polhodinu prevádzku aj na oravskom úseku Kraľovany – Párnica, a to pre spadnutý strom na trati. Cestujúci pocítili ťažkosti pri cestovaní vlakom aj na medzištátnej linke medzi stanicou Bratislava-Nové Mesto a maďarskými obcami Rajka a Hegyeshalom. Pre zrušené spoje na slovenskom úseku po Rusovce a späť od rána počas celého dňa namiesto vlakov sa museli spoľahnúť na náhradnú autobusovú dopravu. Podľa upozornenia ZSSK tento stav mal pokračovať až do nočných hodín.

Železničnú dopravu obmedzovali počasie, zhoršené podmienky na prepravu, ale aj iné dôvody tiež na iných tratiach na Slovensku, či na medzištátnych trasách. Napríklad, ranný expres z Bratislavy do Košíc meškal už z hlavného mesta 75 minút. Pre privolanú rýchlu zdravotnú pomoc cestujúcemu dopoludňajší osobný vlak z Vrútok do Prievidze sa oneskoril ešte z Martina o viac ako 40 minút. Vlak EuroCity z Prahy do Žiliny s plánovaným príchodom pred 13.30 hod. hlásil z územia Česka zvýšené meškanie jednu hodinu.

Iný vlak tejto kategórie z Budapešti do Košíc, kam mal podľa plánu prísť niekoľko minút po 10.00 hod., sa zdržal v Maďarsku podľa predhlásenia najprv hodinu, následne zvýšil meškanie ešte u južných susedov na 135 minút. Nasledujúce vlaky z maďarskej metropoly s príchodom do centra východného Slovenska na poludnie a po 16.00 hod. mali avizované oneskorenie o 30 a 50 minút.

(sita)


Ďalšie články