Fakultná nemocnica v Prešove čelí exekúcii. Ovplyvní to poskytovanie zdravotnej starostlivosti?

fakultná nemocnica prešov Pre miliónové dlhy je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Foto: FB FN Prešov

PREŠOV – Zákon by mal zabezpečiť, že nemocnice sa neocitnú v exekučnom konaní, avšak Fakultná nemocnica v Prešove momentálne exekúcii čelí. Tento výnimočný prípad, kde rozhodnutie padlo na súdoch, môže podľa ministerstva zdravotníctva ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici.

O tom, že Fakultná nemocnica v Prešove, tretia najväčšia štátna nemocnica na Slovensku, čelí exekučnému konaniu, informoval Denník N. Táto situácia vznikla kvôli miliónovým dlhom voči dodávateľom, a hoci zákon prijatý koncom roku 2020 vylučuje majetok poskytovateľov zdravotnej starostlivosti z exekúcií, súdy v prípade Prešova rozhodli inak.

Ministerstvo zdravotníctva varuje, že exekúcia môže vážne ovplyvniť chod nemocnice a ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čo vzbudzuje obavy o jej budúcnosť, pričom tiež hrozí pokuta od Európskej komisie.

V nemocnici sa pritom len nedávno udiali personálne zmeny na najvyššej pozícii, keď ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková zo dňa na deň odvolala Ľubomíra Šarníka a jeho post dočasne zastáva Juraj Smatana, ktorý má s nemocnicou veľké plány. „V prvom rade stabilizovať personálnu a ekonomickú situáciu v nemocnici, stanoviť si priority v súvislosti s rozvojom a zvyšovaním kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zamerať sa na tie oblasti, kde by sme chceli byť lídrami v rámci regiónu a spádovej oblasti. Tretia oblasť je splnenie podmienok v rámci optimalizácie siete nemocníc s maximálnym využitím doplnkových programov tak, aby nemocnica naplnila programový profil nemocnice III. úrovne,“ vymenoval.

(denník N, startitup, der)


Ďalšie články