Rýchlostný lyžiar a skialpinistický majster si zmerali sily. Ako to dopadlo?

Vysoké Tatry Jakub Šiarnik Skialpinista Jakub Šiarnik počas výšľapu na Solisko. Foto: TMR

VYSOKÉ TATRY – Slovenský rýchlostný rekordér na lyžiach Michal Bekeš a viacnásobný majster Slovenska v skialpinizme Jakub Šiarnik si v piatok netradičným spôsobom zmerali svoje sily na lyžiach. Obaja sa museli dostať zo Štrbského Plesa na Solisko a späť, každý svojím spôsobom a na svojich lyžiach.

Podľa dohody skialpinista na Solisko vyšliapal na lyžiach, rýchlostný lyžiar sa vyviezol lanovkou a následne sa obaja spustili do cieľa pri apres-ski bare v dolnej časti strediska. „Kým Jakubovi Šiarnikovi stačilo obuť si lyže a vyštartoval na skialpoch hore kopcom po vlastných, Michalovi Bekešovi trvala príprava špeciálneho výstroja o niečo dlhšie a až potom sa presunul na lanovku, ktorá ho vyviezla nahor,“ informoval hovorca TMR Marián Galajda.

Jakub Šiarnik dokázal vyšliapal na Solisko za 17 minút. Priemernému turistovi to trvá približne 55 minút. Hneď potom, ako prišiel k hornej stanici lanovky, si stiahol pásy a spustil sa po zjazdovke nadol. Michal Bekeš využil sklz svojich špeciálnych lyží a aj vďaka maximálnej rýchlosti, ktorá miestami dosahovala 120 km/h, predbehol Jakuba Šiarnika len asi tri metre pred cieľom na zjazdovke Interski.

„Dnešná výzva bola úžasná, mal som vynikajúceho súpera. Špeciálne lyže boli rýchle a všetky tie detaily, ktoré riešim – od voskovania cez aerodynamiku, že to jednoducho pomáha,“ povedal v cieli Michal Bekeš. Skialpinista Jakub Šiarnik absolvoval výzvu krátko pred odchodom na majstrovstvá Európy. „Vyšlo to výborne. Mišo je frajer. Zasúťažili sme si do kopca aj z kopca, bola to zábava a výzva. A možno práve to, že budem jazdiť párkrát s Mišom, mi otvorí nový rozmer, alebo odblokujem nejaké mentálne brzdy. Myslím si, že na nejakých 150 km/h by som sa v budúcnosti mohol dostať,“ doplnil Šiarnik.

Michal Bekeš zároveň pozval Jakuba Šiarnika v marci do Lomnického sedla. Tu sa Michal Bekeš pokúsi spolu s ďalšími reprezentantmi v rýchlostnom lyžovaní prekonať rýchlostný rekord Tatier, ktorý má hodnotu 180,63 km/h. Tento rekord drží od roku 1979 Poliak Jacek Niklinski. Slovenský rýchlostný rekord Michala Bekeša má hodnotu 248,55 km/h.


Ďalšie články