V Starom Smokovci otvorili samoobslužnú práčovňu. Komu má primárne slúžiť?

Starý Smokovec práčovňa 2 Prvá samoobslužná práčovňa vo Vysokých Tatrách. Foto: Archív Emília Hamza

VYSOKÉ TATRY – Deň pred Vianocami spustili vo Vysokých Tatrách dlho očakávanú službu pre turistov a návštevníkov. V bývalom Dome služieb v Starom Smokovci uviedli do prevádzky samoobslužnú práčovňu nielen pre územie mesta Vysoké Tatry, ale aj pre širšie okolie.

„Bolo to veľmi potrebné. Celý projekt vznikol na základe požiadaviek z veľkej práčovne, ktorú mám. Problém bol hlavne logistický – skĺbiť náš pracovný čas s požiadavkami turistov,“ uviedla majiteľka samoobslužnej práčovne U Milušky Emília Hamza.

Kapacitne nie je samoobslužná práčovňa určená pre zariadenia cestovného ruchu, ako sú hotely či penzióny, ale skôr pre bežných turistov a návštevníkov. „Kapacitne by to práčky zrejme zvládli, ale primárne je to určené pre návštevníkov. Turista si väčšinou zbalí kufor na dva týždne, ale tá bielizeň mu nevydrží a potrebuje byť čistý a voňavý,“ priblížila klientelu, pre ktorú je práčovňa prioritne určená.

Nemusí ísť pritom len o turistov, ktorí prídu na dlhšie pobyty, ale aj o tých, ktorí prídu nakrátko. Do Tatier prichádzajú rodiny s deťmi a v tam o „nehody“ nie je núdza. Služby práčovne tiež využívajú turisti, ktorí počas výletu zmoknú, zablatia sa, alebo sa ináč zašpinia.

Samoobslužná práčovňa funguje podobne ako tie v amerických filmoch. Rozdiel je zrejme len v počte súprav, ktoré sú U Milušky tri. Neskôr by mala pribudnúť ešte jedna. „Začínali sme s troma, ktoré boli dostupné na Slovensku,“ doplnila majiteľka. Súpravu tvoria práčka a sušička.

Samoobslužná práčovňa je v prevádzke ešte len zopár dní. Doterajšie skúsenosti s touto službou sú podľa Emílie Hamza zatiaľ pozitívne. Väčšinou prišli do práčovne ľudia s osobnou bielizňou, ako sú otepľovačky či termobielizeň, ale objavila sa už aj posteľná bielizeň. Dianie v práčovni je zaznamenávané kamerami, takže majiteľka nemá problém skontrolovať si dianie aj spätne.

Samoobslužnú čistiareň využívajú skôr zahraniční návštevníci, ktorí sú na podobnú službu zvyknutí zo svojej domoviny. Emília Hamza verí, že postupne si túto službu osvoja aj domáci turisti. Práčovňa je dostupná 24 hodín denne a sedem dní v týždni.

Práčky fungujú na mince a súčasťou vybavenia práčovne je aj mincovník, kde si môžu zákazníci zameniť bankovky za mince. Zákazník si nemusí so sebou nosiť ani prací prostriedok či aviváž, keďže tie sú napojené priamo na práčky. „Práčka si ich dávkuje sama, podľa toho, aký program si zákazník zvolí,“ uviedla Emília Hamza.

Najlacnejšie pranie pri slabom znečistení stojí 12 eur. Dĺžka prania je od približne 40 minút až po jednu hodinu a päť minút. Väčšina zákazníkov využije aj službu sušičky bielizne. Za tú zaplatí zákazník desať eur za 15 minút, za ďalších 15 minút si priplatí len jedno euro.

V blízkej budúcnosti by mal priamo v práčovni pribudnúť aj samoobslužný kávovar. Ten bude určený pre tých, ktorí chcú na vypranie bielizne počkať priamo v práčovni. Zákazník má však možnosť využiť čas čakania na prechádzku po Starom Smokovci, alebo v kaviarni, ktorých je v blízkom okolí niekoľko.

Samoobslužná práčovňa v Starom Smokovci je prvá a zatiaľ jediná v regióne. „Pôvodná myšlienka bola otvoriť práčovne aj v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese. V Lomnici sme pohoreli na kanalizácii a vode a Štrbské Pleso sme vypustili, lebo to funguje v zlatom týždni a potom až letné prázdniny, ináč je tam veľmi slabo,“ povedala Emília Hamza.

Celý projekt samoobslužnej práčovne je postavený takmer výlučne na turistoch a návštevníkoch. V samotnom Starom Smokovci má trvalý pobyt len asi 40 ľudí, avšak v posledných rokoch sa práve Smokovec stal podľa Emílie Hamza centrom turistického diania. „Smokovec je strategický, ale ani z Lomnice, ani zo Štrbského Plesa to nie je ďaleko. Pohrávame sa ešte s myšlienkou veľkej práčovne v Tatrách,“ doplnila Hamza.

Keďže samoobslužnú práčovňu otvorili tesne pred Vianocami, zimná sezóna je skúšobná. Pred letom by chceli ešte „vychytať všetky muchy“, aby letná sezóna už bola bez akýchkoľvek problémov.


Ďalšie články