Muž, ktorý mal zamykať 16-ročné dievča v hospodárskej budove, spoznal verdikt súdu

Titulka Muž prišiel na pojednávanie so svojou manželkou. Foto: Redakcia

PREŠOV – Muža, ktorého obvinili z prečinu zamykania maloletej osoby v hospodárskej budove svojho domu, v stredu Krajský súd v Prešove poslal do väzenia. Manželka obvineného sprevádzala po celý čas. Po súde odchádzala domov sama, so slzami v očiach a s manželovou vetrovkou v rukách.

Otca troch detí L. D. zadržala polícia 25. decembra potom, čo bolo voči nemu vznesené obvinenie za zamykanie maloletej osoby v hospodárskej budove vo dvore jedného z rodinných domov v obci Kendice. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej mal v období od 30. októbra do 24. decembra opakovane zamykať 16-ročné dievča v miestnosti v hospodárskej budove, ktorá je súčasťou jedného z rodinných domov. Obe strany boli vypočuté 27. decembra na Okresnom súde v Prešove. Krajský súd v Prešove dnes rozhodol o väzobnom stíhaní obvineného muža.

Na pojednávanie prišiel obvinený s manželkou Zuzanou. Podľa jej slov strávili posledný týždeň doma. Mladá žena tvrdí, že s manželom zažili najhoršie leto za ich spoločný 18-ročný manželský život. Podľa jej slov dôvodom má byť vtrhnutie maloletej Eleny do ich doposiaľ harmonického života. „Zaľúbila sa doňho a nútila ho, nech sa rozvedie, vyhrážala sa, že si vezme život, utekala z domu z Ostrovan. Nemala kde bývať, často utiekla do lesa, kde ju nik nevedel nájsť,“ opísala nešťastná Zuzana okolnosti. Do ich domu v Kendiciach sa údajne dostala maloletá potom, čo s ňou otec rodiny nadviazal milostný pomer.

Manželka obvineného sa na stredajšom pojednávaní zdôverila médiám, že sa musela vyrovnávať aj s odkazmi, ktoré dostávala od maloletej. V nich sa mala maloletá podľa Zuzaniných slov vyhrážať, že si siahne na život. Po zadržaní obvineného ale mala zmeniť rétoriku a želať si, aby ho prepustili na slobodu.

Samotný obvinený sa ešte pred pojednávaním bránil, že nikoho v dome neväznil a nezamykal. Osoba v dome bola podľa jeho vyjadrení dobrovoľne. Podľa Zuzany v čase údajného väznenia vraj riadne chodila do školy.

Zuzana po celý čas pojednávania stála na chodbe mimo súdnej siene. Hoci išlo o verejné pojednávanie, sudkyňa aj prokurátorka navrhli, aby sa uskutočnilo bez verejnosti. Dôvodom mali byť dôkazy, ktoré by mohli ohroziť mravnosť, a tiež ochrana maloletej. Na chodbe sa tak ocitli manželka obvineného a tiež jeden obyvateľ Kendíc. Ten sa prišiel pozrieť na pojednávanie, pretože chcel vedieť, o koho z dediny ide. „Nepoznal som ho. Videl som ho raz, dvakrát. Čudujem sa, že sa také niečo stalo a nevedel som o tom, a to sme z jednej ulice,“ povedal.

Sudkyňa Krajského súdu v rozsudku skonštatovala, že s rozhodnutím Okresného súdu sa nestotožňuje. Podľa hovorkyne Okresného súdu Ivany Petrufovej totiž sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov v stredu po výsluchu obvineného nariadil tzv. preventívnu väzbu v zmysle návrhu prokurátora dohľadom probačného a mediačného úradníka nad obvineným a prepustil ho na slobodu.

„Skutok sa stal. Obvinený má celkovo 12 priestupkov, prevažne na úseku dopravy, jeden však ale aj proti občianskemu spolunažívaniu. Maloletú zamykal dva mesiace. Mal s ňou iracionálny citový vzťah. Je obava, že by pokračoval v trestnej činnosti, maloletá môže byť ohrozená,“ zneli slová sudkyne v záverečnom rozsudku. Muž môže požiadať o prepustenie z väzby po 30 dňoch, ak predloží nové dôkazy.


Ďalšie články