Horská služba aktuálne neodporúča hrebeňové túry. Netreba zbytočne riskovať

WhatsApp-Image-2023-03-03-at-14.01.22-2-1 Ilustračná snímka Foto: HZS

VYSOKÉ TATRY – Horská záchranná služba (HZS) pre zlé počasie, vietor, hmlu a sneženie neodporúča dlhé a náročné túry na hrebeňoch. Vo všetkých slovenských pohoriach nad 1 300 metrov nad morom platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie HZS.

Na tvrdú, starú snehovú pokrývku pribudlo za posledné tri dni do 30 centimetrov nového snehu. Hranica sneženia bola najprv vo výške približne 700 metrov nad morom, no postupne stúpa. Pretrváva silný severozápadný vietor. „Hlavné problémy sú nový sneh a vetrom previaty sneh. Nebezpečné sú záveterné strany hrebeňov a strmé žľaby najvyšších polôh, kde vietor počas dňa ukladal snehové dosky a vankúše a vytvoril preveje,“ priblížil Krajčí.

Dodal, že stará snehová pokrývka vo všetkých pohoriach vplyvom striedania teplôt sadla a stvrdla. Na jej povrchu sa vytvorila silná ľadová vrstva. „Nový sneh bude vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnený,“ upozornil Krajčí s tým, že veľký rozdiel v tvrdosti starej snehovej pokrývky a nového snehu spôsobil nestabilitu v snehovom profile.

(tasr)


Ďalšie články