Prešovská nemocnica sa môže pýšiť unikátom. Pomôže najmä rodičom chorých detí

izba Prešovská nemocnica sa môže pýšiť nádhernou izbou pre rodičov ťažko chorých detí. Foto: Strážni anjeli

PREŠOV – Rodičom ťažko chorých detí pomáha unikátna izba zriadená v detskej nemocnici pri oddelení ARO a JIS v Prešove. Spoločne tak môžu zvládnuť hospitalizáciu, ktorá je ťažkou skúškou pre obe strany.

Pre každého rodiča je pobyt v nemocnici so svojím dieťaťom veľmi citlivá záležitosť. Ťažobu z neistoty a strachu z budúcnosti čiastočne zmierňuje fakt, že v nemocnici môže rodič s dieťaťom ostať a byť mu nablízku. V uplynulom roku preto prešovské občianske združenie Strážni anjeli Prešov zriadilo izbu pre zákonných zástupcov detí pri oddelení ARO a JIS v detskej nemocnici.

Jeho štatutárka Lucia Mušinská Jánošíková sa rozhodla pre tento krok po osobnej skúsenosti. „Bola som so synom hospitalizovaná na detskom oddelení, tam problém nebol. V noci však za mnou prišiel lekár, že stav môjho syna sa zhoršil a musia ho previezť na ARO. Tam som už prístup nemala mať, poslali ma domov,“ spomína si veľmi čerstvo mladá mamička, ktorú však vnútorný hlas a materská intuícia presvedčili, že pri synovi Paľkovi musí ostať.

„Vedela som, že nemôžem od syna odísť, lebo sa k nemu aj kvôli vtedajšej pandémii covidu už nedostanem. Tak som ostala, nepohla som sa od postieľky. Nešla som ani na WC, ani na chodbu, ani na obed, nikam. Snažila som sa byť nápomocná personálu, syna som prebaľovala, informovala som ostatných lekárov o jeho absolvovaných vyšetreniach,“ konštatuje s tým, že Paľkov stav sa však nelepšil, a tak ich poslali na vyššie pracovisko do Košíc.

„Tam som videla, že existuje izba pre rodičov. Vtedy mi napadlo, že ak ju môžu mať tam, zrejme to bude možné aj v Prešove,“ dodala. Mladá žena napokon o svojho syna prišla, no uvedomila si, akým šťastím je, že ho mohla sprevádzať a byť pri ňom po celý čas. Cítila, že je potrebné niečo zmeniť. Preto si s manželom povedali, že založia občianske združenie a na synovu počesť skúsia pomôcť ostatným rodičom v ťažkých chvíľach.

Po založení OZ Strážni anjeli Prešov si vytvorili oficiálnu internetovú stránku a založili transparentný účet. A cesta sa začala. „Oslovila som primárku detského oddelenia MUDr. Janu Čurillovú s mojím nápadom. Na moje veľké prekvapenie mu bola naklonená a takmer okamžite súčinná. Povedala som, nech mi len dajú miestnosť a ja ju už zariadim. Odpovedala, že bude veľmi rada a ja som sa od dojatia rozplakala,“ spomína si na začiatky. Primárka jej teda vyčlenila miestnosť, kde dovtedy sídlila vrchná sestra. „Išlo o obyčajnú kanceláriu. Odfotila som si ju a architektke som zadala požiadavky. Chcela som, aby izba pôsobila aspoň trochu relaxačne. Matka alebo aj otec v takých chvíľach prežívajú veľmi náročné obdobie. Všade navôkol sú prístroje a hadičky. Túžila som po tom, aby po vstupe do izby cítili uvoľnenie,“ hovorí Lucia, ktorá tak spolu s architektkou do izby zakomponovala hviezdne nebo na strope, fototapetu lesa a prírodné materiály.

„Bolo skvelé, koľko ľudí sa stretlo, spojilo a koľko peňazí sa vyzbieralo. Spoločnými silami sa podarilo vytvoriť jednu nádhernú izbu ako útočisko pre rodičov chorých detí. Som veľmi dojatá, že sa stále nájdu ľudia, ktorí sú ochotní a prispejú na dobrú vec. Veľmi ma to napĺňa a vnímam to ako veľký odkaz,“ teší sa úprimne. Mladá a šikovná mamička piatich detí je aktívna. Vytvorila aj niekoľko ďalších projektov pre nemocnice. „Ide napríklad o balík prvej noci. Sú to balíčky, ktoré obsahujú jednorazovú zubnú kefku, pastu, šampón a sprchový gél. Slúžiť majú rodičom, ktorých hospitalizovali s deťmi neočakávane a narýchlo. Tento balíček je akoby prvou pomocou, keď sa človek cíti vnútorne zle, aby sa nemusel takto cítiť aj navonok. Aby si mohol spraviť základnú hygienu a pomyselne zmyť trochu starostí,“ hovorí s tým, že takéto balíčky distribuuje do Prešovskej nemocnice, ale aj do Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, do nemocníc v Banskej Bystrici a Liptovskom Mikuláši.

Vďaka darcom tiež zriadili práčovňu v detskej nemocnici v Prešove, kde kúpili práčku a sušičku určenú na detské oblečenie. Na oddelenie ARO dodali prístroj, ktorý monitoruje životné funkcie dieťaťa. Kúpili tiež skladacie stoličky k lôžku dieťaťa, zabezpečili kreslo na kojenie, zriadili kávový kútik pre vyčerpané matky. Posledným projektom bolo vymaľovanie chodby v detskej nemocnici v Prešove kreslenými horami. „V súčasnosti už pracujeme na zveľadení izby pre matky na novorodeneckej JIS v Starej pôrodnici v Prešove. Priestory sú, už ich len zariadiť a spríjemniť,“ dodala na záver dobrosrdečná Lucia. 


Ďalšie články