Ježkoterapia: Ježko Rendy pomáha prešovským deťom

Terapeut Rendy. Foto: IPčko Terapeut Rendy. Foto: IPčko

PREŠOV – Vedeli ste, že okrem koní, psov či mačiek môžu byť terapeutmi aj ježkovia? Jedného takého majú v prešovskom Káčku. Terapie s ním sú zadarmo.

Bielobruchý africký ježko je špeciálny druh určený na animoterapiu, teda liečenie pomocou zvierat. Túto netradičnú terapiu ponúka Káčko v Prešove, ktoré prevádzkuje združenie IPčko. To pomáha mladým ľuďom v ťažkých životných situáciách.

Ježko, ktorý robí v Prešove terapeuta, sa volá Rendy. Do klubu prišiel ako 5-mesačný, po odbornom výcviku v Bratislave. Po ňom bol pripravený na kontakt s ľuďmi. „Dnes má už cez rok. Je z chovateľskej stanice zo Slovenska, ktorá sa špecializuje na chov terapeutických ježkov. Pre terapiu je vhodný len jeden z tisíca ježkov,” vysvetlila vedúca Káčka Lenka Kvašnáková.  

Ich úlohou je vytvárať podpornú atmosféru pri práci. O ježkoch je známe, že reagujú na pachy. V prípade nebezpečenstva sa schúlia do klbka a pichliače používajú ako štít. „Pracujeme s týmito prejavmi ježka v kontakte s klientmi. Jeho správanie používame ako metaforu. Napríklad, ježko sa v situáciách, ktoré sú nepríjemné, bráni – pichá, skrýva sa. Kedy sa takto máte vy? Čo pomáha vám, aby ste neboli takíto pichľaví? Postupne vznikne dôvera. Keď ježko dôveruje, stiahne pichliače,” doplnila Kvašňáková.

Výhodou týchto pichľavých terapeutov je, že u klientov dokážu vycítiť zlé pocity a pôsobiť súcitne. Niekedy dokonca napodobňujú pocity svojich majiteľov. „Podľa pachu vie rozoznať, kto pri ňom je. Ak sa mu prihovárate, reaguje na známy hlas,” skonštatovala vedúca Káčka. Okrem toho pomáhajú zmierniť pocity úzkosti, stresu a strachu, depresiu, ADHD, demenciu aj posttraumatickú stresovú poruchu.

Skupinová ježkoterapia je pre verejnosť prístupná v rámci programu v Kreate klub v Prešove. Ide o miesto s nízkoprahovým charakterom. „Znamená to, že nie sú tam žiadne poplatky, je to anonymné, nie je potrebné sa vopred na terapiu nahlásiť. Aktuálne informácie je možné nájsť na našom instragramovom profile,” dodala Kvašňáková. Najbližšia ježkoterapia sa uskutoční 8. decembra.

FOTO: Redakcia
FOTO: Redakcia

Ďalšie články