Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

V Tatrách bude zimovať takmer tisícka kamzíkov

scitanie_marek_mitura Kamzíky vo Vysokých Tatrách. Foto: Marek Mitura

VYSOKÉ TATRY – V Tatranskom národnom parku sa na slovenskej i poľskej strane pohybuje 926 kamzíkov. Vyplýva to z výsledkov ich jesenného sčítania, ktoré sa uskutočnilo ešte 7. novembra na celom území národného parku.

Na slovenskej strane žije hlavná časť populácie kamzíka vrchovského tatranského. Tu narátali 659 jedincov. Na poľskej strane Tatier zistili prítomnosť 267 kamzíkov.

„Príroda nám dopriala dobré podmienky na rátanie, zrána síce v nižších polohách pršalo, ale dážď následne ustal a pretrhali sa aj hmly. Kamzíky boli na snehu dobre viditeľné, zdržiavali sa prevažne na miestach, kde bolo snehu menej, pretože tam si dokázali jednoduchšie vyhrabať potravu,“ uviedla zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová.

Podľa Feriancovej sú počty kamzičej populácie uspokojivé. „Samozrejme, boli by sme radšej, keby sme narátané počty mali minimálne nad hranicou tisíc jedincov, ale napriek tomu neevidujeme radikálny pokles počtu kamzíkov,“ zhodnotila Feriancová.

Vlani na jeseň napočítali v celých Tatrách spolu 1 222 jedincov. Absolútny rekord si stále drží jeseň 2018. Vtedy v celých Tatrách, na slovenskej i poľskej strane, zimovalo najmenej 1 431 kamzíkov.

Správa TANAP-u ráta kamzíky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Jarné sčítanie sa zameriava na prírastky mláďat, jesenné zasa mapuje stav populácie kamzíka vrchovského tatranského pred zimou.

Na slovenskej strane bolo sčítanie v réžii Správy TANAP-u, pomáhali však aj zamestnanci Horskej záchrannej služby, Lesov mesta Kežmarok, Lesov mesta Spišská Belá, ako i členovia dobrovoľnej stráže prírody a Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, zástupcovia neštátnych vlastníkov lesa a ďalší dobrovoľníci. Monitoring populácie na severnej strane Tatier mali na starosti pracovníci poľského Tatrzańského Parku Narodoweho.


Rastislav Ovšonka