Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

Zomrel skladateľ, ktorého piesne spievali Duchoň, Laiferová či Kocianová

candle-2038736_1280 Ilustračná foto: Pixabay

SLOVENSKO – Vo veku 82 rokov zomrel v sobotu 18. novembra v Bratislave hudobný skladateľ Igor Bázlik. Informoval o tom redaktor RTVS Martin Jurčo.

Bázlik na narodil 5. decembra 1941 v Banskej Bystrici v evanjelickom prostredí významných osobností a už od detstva prejavoval výrazné hudobné nadanie. Mal absolútny sluch. Hru na klavíri ho učila matka Blanka Bázliková (jeho strýko bol Tibor Andrašovan), po gymnáziu išiel študovať na konzervatórium, a to klavír a komponovanie (absolvoval v roku 1962). Pokračoval v štúdiu kompozície u Alexandra Moyzesa na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia jeho skladby uvádzali aj na koncertoch. V roku 1966 nastúpil ako redaktor do bratislavského rozhlasu, v rokoch 1969 – 1978 tam pôsobil ako hudobný režisér. Oblasť pôsobnosti Igora Bázlika je veľmi široká – inštrumentálne skladby, pesničky z oblasti populárnej hudby, úpravy folklórnej hudby (pre Orchester ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu), dychovej i scénickej hudby, najmä pre bratislavskú Novú scénu.

Od polovice 60. rokov sa výrazne zameral najmä na pesničky populárnej hudby – na prvej Bratislavskej lýre napísal pesničku Mladý barman (spieval Zdeno Sychra), v roku 1967 výrazne upozornil pesničkou Túžba, ktorú pre TV reláciu Vyberte si pesničku naspievala Helena Blehárová (práve teraz vychádza aj na 2CD Jazzové útesy). V období 60. a 70. rokov sa Igor Bázlik takmer každý rok zúčastňoval Bratislavskej lýry – jeho piesne spievali najmä Marcela Laiferová (Posledná láska – BL 1982), Eva Kostolányiová (Farebný sen – BL 1972 a strieborná BL 1973 Chvála humoru s Karolom Duchoňom), Eva Máziková, ale aj Marika Klesniaková (BL 1977 – Pieseň z obloka).

Kľúčovými spevákmi Igora Bázlika boli najmä Marcela Laiferová, Jana Kocianová, Eva Kostolányiová, Karol Duchoň, neskôr Marcela Molnárová. Desiatky piesní napísal pre ďalších interpretov, rovnako aj inštrumentálnych skladieb pre tanečný orchester. Bol jednou z dôležitých osobností Tanečného orchestra Čs. rozhlasu v Bratislave.

Práca Igora Bázlika bola až obdivuhodne široká, len pre rozhlas napísal scénickú hudbu k asi 100 dielam, rovnako spolupracoval v televíziou a Slovenskou filmovou tvorbou (Rozprávky uja Elektróna, Rozprávky z vreca, Zub múdrosti a i.). Pre Novú scénu napísal hudbu k známym Husárom (tam po rokoch zažiarili aj M. Lasica a J. Satinský), neskôr s rovnakou dvojicou Plné vrecká peňazí (podľa hry J. Soloviča, vyšla aj v roku 1978 na platni Opusu), neskôr to boli ďalšie diela ako Dobrodružstvo pri obžinkoch, Veselica a ďalšie. V roku 1983 napísal pre rozhlas satirickú operu Krém. Z veľkého množstva populárnych pesničiek Igora Bázlika vyšlo len niekoľko nosičov – Nálady Igora Bázlika (1997), Pesničky aj o láske (2014) a Od života v Ružovom až po Exodus s huslistom Petrom Uličným (2016).

(sita)

Na snímke hudobný skladateľ Igor Bázlik. Foto: TASR/Pavol Zachar