Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

Od ničivej víchrice v Tatrách uplynulo 19 rokov

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Tatry po ničivej víchrici. Foto: TANAP

POPRAD – Dnes je to presne devätnásť rokov odvtedy, čo sa Tatrami prehnala ničivá víchrica. Ako pripomenula Správa Tatranského národného parku (TANAP), vietor nielen zničil 12 600 hektárov lesa, ale napáchal aj rozsiahle materiálne škody, dokonca si vyžiadal aj jeden ľudský život. 

O sile tatranskej bóry svedčí i fakt, že bola zaradená medzi desať najničivejších európskych veterných kalamít za posledných tridsať rokov.

Kalamita zasiahla najmä centrálnu časť Tatier, čiže zhruba územie od Štrbského Plesa po Tatranské Matliare. „V rámci projektu rekonštrukcie, revitalizácie a obnovy zničených lesných ekosystémov, ktorého cieľom bolo vytvorenie stabilných lesov s prírode blízkou štruktúrou, sa lesníkom podarilo obnoviť zhruba polovicu vetrom zničeného územia,“ uviedla na sociálnej sieti Správa TANAP-u. O zvyšok sa postarala príroda.

Veterná smršť bola podľa TANAP-u výzvou i pre výskumníkov, ktorí svoju pozornosť zamerali na sledovanie vývoja lesných ekosystémov na plochách so spracovanou i nespracovanou kalamitou. „Tie porovnávali s územiami, ktorým sa vietor vyhol, i tými, kde úradovali oheň a lykožrút. Mimochodom, práve počas takzvaného pokalamitného výskumu bola prvýkrát na Slovensku použitá metóda Eddy Covariance na meranie uhlíkovej bilancie s využitím veží,“ informovala Správa TANAP-u.

(sita)