Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

Tatranský ľadový dóm je poctou kráľovnej Alžbete II.

Tatranský ľadový dóm 1 Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Foto: Rastislav Ovšonka

VYSOKÉ TATRY – Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách v piatok otvoria pre verejnosť Tatranský ľadový dóm. Jeho tohtoročnou témou je Westminster Abbey. Aj takouto formou si chcú organizátori pripomenúť 15. výročie návštevy britskej kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách, ktorá osobne zavítala na Hrebienok 24. októbra 2008.

„V roku 2023 uplynulo presne 15 rokov od tejto chvíle, a práve preto ako pocta Jej Veličenstvu, a zároveň pocta jej následníkovi, kráľovi Karolovi III., vyrástol na Hrebienku Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Westminster Abbey – chrámom, ktorý je nielen miestom korunovácií, ale aj posledných rozlúčok britských kráľov,“ uviedol manažér Tatranského ľadového dómu Lukáš Brodanský.

Na Tatranský ľadový dóm sa dnes prišiel pozrieť veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker. „Nikdy som si nemyslel, že budem mať možnosť vidieť Westminster Abbey z ľadu. Je to pre mňa špeciálne a myslím si, že rovnako to bude aj pre všetkých návštevníkov,“ uviedol Nigel Baker. Veľvyslanec zároveň odhalil pamätnú tabuľku pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách, ktorá po uzavretí ľadového dómu nájde svoje nové miesto na Hrebienku.

Otvorenie Tatranského ľadového dómu je už tradične zároveň aj symbolickým otvorením zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách. „Poprajme si, aby bola zimná sezóna čo najlepšia a návštevníci našli v Tatrách všetko to, čo hľadajú. Nádhernú prírodu, športové vyžitie, skvelý relax a oddych. Veríme, že britská dominanta aj v nadväznosti na posilnené letecké spojenie Tatier s Londýnom prinesie aj viac hostí z Veľkej Británie,“ uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Hlavným staviteľom Tatranského ľadového dómu je Adam Bakoš. Spolu s ním pracovalo na podobe ľadového dómu celý mesiac približne 40 ľudí, medzi nimi aj rezbári zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka. Pri vstupe do kupoly, v ktorej je ľadový Westminster Abbey schovaný, je prvý pohľad na západnú stranu opátstva, centrálna časť je pohľadom na severnú stranu tejto stavby. Ľadovú stavbu dopĺňa korunovačné kreslo z ľadu, ktoré je určené aj ako fotopoint.

Súčasťou Tatranského ľadového dómu je výstava zmenšených replík korunovačných predmetov, venovaná priamo Westminsterským opátstvom. Novinkou tohtoročného ľadového dómu bude ľadový mechanizmus žliabkov, ktorý každý deň vypustí na jednom z troch miest jednu signovanú sklenenú guličku ako výnimočný suvenír a pamiatku na návštevu Tatranského ľadového dómu. Čas vypustenia guličky sa bude počas sezóny meniť a bude zverejnený na webe a sociálnych sieťach strediska Vysoké Tatry.

Tohtoročný Tatranský ľadový dóm je vytvorený z 1 800 ľadových blokov. Tie vážili spolu 225 ton. Najvyšší bod stavby má 11,5 metra. Kupola, ktorá ukrýva ľadový dóm, má priemer 25 metrov.

Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do 14. apríla budúceho roku. Vstup do dómu je bezplatný. Počas sezóny bude Tatranský ľadový dóm miestom 12 hudobných koncertov a vystúpení.


Rastislav Ovšonka