Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

Chceli by ste zažiť november ‘89 v Prešove na vlastnej koži? Môžete! Na výstave Zamatové spomienky

Zhromaždenie v Mestskej športovej hale za prítomnnosti V.Havla a M.Kňažka, 1989. Zdroj: I. Lazorík, Krajské múzeum v Prešove Zhromaždenie v Mestskej športovej hale za prítomnosti V. Havla a M. Kňažka, 1989. Zdroj: I. Lazorík, Krajské múzeum v Prešove

PREŠOV – Krajské múzeum v Prešove si v spolupráci s mestom Prešov pripomenulo 34. výročie Nežnej revolúcie formou výstavy Zamatové spomienky. Vernisáž sa uskutočnila 16. 11. 2023 o 15.00 hod. v priestoroch Rákociho paláca. 

„Jej ťažiskom je predovšetkým fotodokumentačný materiál z archívu Krajského múzea v Prešove doplnený o ďalšie materiály, ktoré poskytli zamestnanci Mestského úradu v Prešove,” vysvetlil Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove. Nosnou témou výstavy sú novembrové udalosti v roku 1989, ktoré sa odohrali v samotnom Prešove.

Fotografická časť výstavy pozostáva z 15 panelov. Tie mapujú predovšetkým aktivity študentov prešovských vysokých a stredných škôl, návštevy predstaviteľov Občianského fóra a Verejnosti proti násiliu Václava Havla a Milana Kňažka v Prešove. „Zhromaždenie s nimi sa konalo 20. decembra 1989 v preplnenej Mestskej hale v Prešove,” doplnil Lazorík. Ďalšie fotografie zachytávajú demonštrácie a mítingy občanov Prešova a okolia. 

Výstava je doplnená aj o listinné materiály, plagáty, letáky viažuce sa k novembrovým udalostiam v roku 1989. Otvorenie sa uskutoční už dnes, vo štvrtok 16. novembra 2023 o 15.00 hod. Výstavu v priestoroch Krajského múzea v Prešove si môžu návštevníci pozrieť do 30. novembra 2023. 

Generálny štrajk v Prešove. Pri mikrofóne predstaviteľ VPN Mikuláš Laš. Zdroj: Krajské múzeum v Prešove, I. Lazorík
Zdroj: Krajské múzeum v Prešove, I. Lazorík