Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

Socha Panny Márie v Stropkove: Netradičný presun pamiatky

Netradičný presun pamiatky kvôli oprave Neobyčajný pohľad sa v stredu 15. novembra naskytol tým Stropkovčanom i návštevníkom mesta, ktorí sa popoludní pohybovali po východnej strane ulice Mládeže. Foto: FB Mesto Stropkov

STROPKOV – Neobyčajný pohľad sa v stredu 15. novembra naskytol tým Stropkovčanom i návštevníkom mesta, ktorí sa popoludní pohybovali po východnej strane ulice Mládeže.

Práve tu pracovníci mesta demontovali plastiku Panny Márie Škapuliarskej (Karmelskej). Prícestná kamenná socha na podstavci, ktorá stojí za plotom na pozemku s rodinným domom, bola vyhotovená v roku 1760. Hovorí o tom letopočet na jej podstavci, ktorý je spolu s ďalšími pieskovcovými súčasťami výrazne poškodený. 

„V najbližšom období budú na tomto mieste vybudovaný nový betónový základ, osadené zreštaurované schodiskové stupne a v priebehu budúceho roka sochu s podstavcom umiestnime na pôvodné miesto,“ informovali radní na stránke mesta Stropkov s dodatkom, že do ukončenia rekonštrukcie bude barokové dielo, ktoré predstavuje Bohorodičku s Ježiškom v náručí a s bordovým škapuliarom, umiestnené v priestoroch miestneho rímskokatolíckeho farského úradu. Spomínaná plastika je jednou z deviatich národných kultúrnych pamiatok v meste Stropkov.

(Daniela Pirschelová)