Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

Spomienky na 17. november sú na Spiši skôr výnimkou

Levoča radnica 5 Historická radnica v Levoči. Foto: Rastislav Ovšonka

LEVOČA – V piatok 17. novembra máme na Slovensku jeden zo šiestich štátnych sviatkov, ktorý je aj dňom pracovného pokoja. Tento sviatok je na podobnej úrovni, ako sú napríklad 29. august či 1. september. Oslavy alebo spomienky na 17. november však výrazne zaostávajú za inými sviatkami.

Na Spiši sme našli len dve mestá, ktoré organizujú, alebo sa podieľajú na spomienkových akciách pri príležitosti štátneho sviatku Deň boja za slobodu a demokraciu. V ďalšom meste si tento sviatok pripomenie len jedno občianske združenie.

Najväčšiu spomienkovú akciu na Spiši pripravilo Mestské kultúrne stredisko Levoča. Program odštartuje už vo štvrtok v Galérii mesta Levoča eLEj talkshow o revolučných časoch. O udalostiach z novembra 1989 budú diskutovať František Dlugoš, Štefan Kamenický a Boris Gerbery.

Na piatok pripravili organizátori v kine Úsmev v Levoči premietanie dokumentu Michael Kocáb – rocker verzus politik. V sobotu sa v Leutschau café v Levoči uskutoční Zamatovorevolučný večer, ktorého súčasťou budú koncert, umelecké čítanie a kvíz. Všetky tri podujatia sa začínajú vždy o 18. hodine.

Na udalosti spred 34 rokov budú spomínať aj v Kežmarku. Spomienkový večer sa uskutoční v deň štátneho sviatku o 17. hodine pred miestnou Redutou. Podujatie bude spomínaním pamätníkov a vystúpením študentskej kapely In Medias Res. Reduta bude v tento večer nasvietená do národných farieb.

Len symbolická pietna spomienka pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu sa uskutoční v pondelok 20. novembra o 10. hodine aj v Poprade. Túto akciu pripravuje Svetové združenie bývalých politických väzňov. Pamiatku obetí komunizmu si členovia združenia uctia položením vencov k pamätným tabuliam na budove okresného úradu a farského pastoračného centra na Nábreží Jána Pavla II. v Poprade. Veniec položia členovia združenia aj k pamätnej tabuli na zimnom štadióne.


Rastislav Ovšonka