Kultúrne skvosty Prešovského kraja ožívajú: 120 zachránených pamiatok

363767520_591278853202386_1725428035315349855_n FOTO: FB Sýpka Fintice

PREŠOV – Dotačné peniaze Prešovského samosprávneho kraja (PSK) prispeli za tri roky (2021 – 2023) na záchranu 120 národných kultúrnych pamiatok v regióne – kaštieľov, hradov a chrámov aj infraštruktúry v ich okolí. Kraj na ich obnovu, respektíve rekonštrukciu vynaložil 1,72 milióna eur.

„Náš grantový program slúži práve na to, aby sme adresne pomohli tam, kde je pomoc potrebná a doslova žiadaná. Či už pri rozvoji a zveľaďovaní našich miest a obcí, pri podpore projektov organizačných združení a cirkví a aj pri záchrane národných kultúrnych pamiatok,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.

„V aktuálnom roku získalo podporu kraja nateraz 29 projektov s kultúrno-historickým akcentom, medzi ktoré sa prerozdelila alokácia 130 000 eur. Podporili sa napríklad projektové zámery obnovy vežových hodín, výstavby pamätníka i záhradného chodníka v areáli kultúrnej pamiatky. Taktiež projekt vybavenia interiéru kaštieľa v Radaticiach, obnovy historického stropu v Spišskej Kapitule či kaštieľskej pekárne vo Finticiach,“ uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Grantové peniaze v celkovej výške 1,04 milióna eur boli vlani určené na rekonštrukciu viacerých objektov z dávnej či nedávnej histórie: kaštieľa v Uzovskom Šalgove, bývalej školy v areáli kežmarskej baziliky aj v Tichom Potoku, ale napríklad i viacerých kultúrnych domov obcí, objektu vozovne v Solivare Prešov, hrobky rodiny Barkóczy a dovybavenia kaštieľa v Hendrichovciach.

Kraj v roku 2021 na rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok prerozdelil vyše 623 000 eur. Smerovali do obnovy historických objektov aj ich inventára – vitráží, sôch, nástenných malieb, veží, zvonov, oltárov či organu. Krajské peniaze napríklad umožnili pokračovať v obnovách hradov Jasenov a Zborov a v sanácii hradobného, parkánového múru v Levoči.

Mohlo by vás zaujímať

Grantovú schému PSK predstavujú Výzva predsedu, Výzva poslancov, Výzva pre región, ktorá v roku 2023 nebola vyhlásená a novinka od roku 2022 Výzva Participatívny rozpočet. Alokáciu na dotačný program na budúci rok by mali krajskí poslanci schvaľovať na svojom decembrovom rokovaní.

(tasr)


Ďalšie články