Ani vyčíňanie zlodejov ich neodradilo. Vianočný dom znova otvorili

Batizovce Anika Kostoníková Autorka Vianočného domu v Batizovciach Anika Kostolníková. Foto: Rastislav Ovšonka

BATIZOVCE – V piatok sa opäť otvoria dvere jedinečného Vianočného domu v Batizovciach. Už ôsmy rok ho v tejto malej dedine pod Tatrami pripravuje Anika Kostolníková spolu s rodinou. Určený je pre všetkých, ktorí hľadajú inšpiráciu na vianočnú výzdobu nielen svojho príbytku, ale aj prevádzky.

„Začínali sme na vianočnom jarmoku v Prešove, kde sme po skúsenostiach dostali nápad pripraviť niečo väčšie. Pred ôsmimi rokmi sme začínali s Vianočným domom v prenajatých priestoroch v kultúrnom dome v Batizovciach a pred šiestimi rokmi sme sa rozhodli vytvoriť vlastné priestory,“ priblížila projekt Anika Kostolníková. Ľudia si tu môžu pozrieť vianočné stromčeky, dekorácie, aranžmány, vianočnú výzdobu, ale i nasať vianočnú atmosféru.

Foto: Rastislav Ovšonka

„Každý rok sa snažíme pripraviť aj nejaký program pre návštevníkov. Tak to bude aj tohto roku, vždy počas adventnej nedele,“ uviedla Anika Kostolníková. Prvé dve nedele budú venované výrobe medovníkov, oblátok a mäsových výrobkov priamo pri Vianočnom dome. Tie si budú môcť návštevníci aj zakúpiť na mieste, prípadne si vyskúšať ich výrobu. Súčasťou programu bude vystúpenie hudobných skupín. Na tretiu adventnú nedeľu pripravujú koncert Martina Chodúra a trnavského komorného orchestra v miestnom kultúrnom dome.

„Pred ôsmimi rokmi, keď sme s tým prišli, ľudia ocenili, že sme podujatie pripravili v Batizovciach, nie vo veľkom meste, ako je Poprad. Nevedeli sme, do čoho ideme,“ uviedla Anika Kostolníková. Zámerom podľa nej je, aby ľudia prišli do Batizoviec a nasali vianočnú atmosféru, trochu si oddýchli a prišli na iné myšlienky.

Priamo vo Vianočnom dome sa budú môcť návštevníci inšpirovať minimálne ôsmimi farebnými vianočnými kombináciami. Chýbať nebude zrejme ani tá najklasickejšia vianočná – červená so zlatou. Veľký záujem v poslednom období je však podľa nej aj o ružovú farebnú kombináciu.

Súčasťou ponuky Vianočného domu je tiež výzdoba domov a objektov na objednávku. V rámci jednej zákazky zdobili stromček pávími perami. „Máme domácnosti, ktoré chodíme zdobiť každý rok. Častejšie chodievame zdobiť aj kaviarne tu v regióne,“ uviedla. Vo veľkej väčšine využívajú sklenené ozdoby, z prírodných materiálov dominuje drevo, ale i keramika.

V posledných rokoch majú aj u nás ľudia záujem o „americké Vianoce“. Na americkom vianočnom stromčeku nájdu ľudia nielen klasické sklenené vianočné gule, ale i lízanky, autíčka, labute či cínových vojačikov. „Stromček musí byť bohato vyzdobený,“ dodala Anika Kostolníková. Bohato vyzdobené musia byť aj interiér a exteriér domu.

Hoci väčšina ľudí prijíma celý projekt pozitívne, na jar tohto roku mali vo Vianočnom dome nemilú návštevu. Partia mladíkov z neďalekej rómskej osady sa im vlámala do skladu, ktorý vykradli a čo nezobrali, to zničili. „Zničili nám fóliovník, plot a rozkradli, čo sa dalo,“ uviedla.

Páchateľov sa podľa nej podarilo v krátkom čase nájsť. Na konečné vyriešenie prípadu si však ešte budú musieť počkať. Zlodeji im spôsobili škodu asi 30-tisíc eur. Našťastie sa vyhli samotnému domu, keďže vykradli a zničili len sklad. Ani táto nepríjemná skúsenosť ich však neodradila od pokračovania v projekte.

Foto: Rastislav Ovšonka

Vianočný dom v Batizovciach bude od piatka otvorený denne od 10. do 19. hodiny až do Vianoc. V plnej prevádzke bude dom do 24. decembra. Krátku pauzu bude mať cez Vianočné sviatky. Pre verejnosť ho opäť otvoria po Vianociach, aby aj návštevníci regiónu mali možnosť nasať z jeho atmosféry.


Ďalšie články