Cesta do neba sa stala najlepšou fotografiou Prešovského samosprávneho kraja za rok 2023

Záber lanovky na Lomnický štít s názvom Cesta do neba od autora Pavla Čepčeka Záber lanovky na Lomnický štít s názvom Cesta do neba. Foto: Pavol Čepček

PREŠOV – Fotografická súťaž „Choď a foť“ pozná svojich víťazov. Rozhodla o nich medzinárodná porota, na čele ktorej stál prešovský fotograf Jano Štovka. Absolútnym víťazom sa stal záber ikonického miesta Vysokých Tatier.

Organizátorom fotosúťaže Choď a foť je už 11 rokov Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. Podľa slov KOCR je cieľom súťaže ukázať krásy a zaujímavosti Prešovského kraja širokej verejnosti pomocou fotografií. Tie budú postupne predstavené ľuďom na putovnej výstave. „Aj takouto formou chceme podnietiť u ľudí záujem tráviť voľný čas v Prešovskom kraji. Fotografie sú naozaj výnimočné a uvidia ich postupne ľudia na rôznych miestach Slovenska, i v zahraničí,” doplnil Martin Janoško, výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

„Do súťaže bolo prihlásených 823 súťažných fotografií od 220 autorov. Vyhlásených bolo 6 kategórií, z ktorých najväčšie zastúpenie má kategória Príroda,“ vysvetlila Barbora Čechová z KOCR. Medzinárodná porota udelila prvé tri miesta v každej zo šiestich kategórií. Okrem toho boli udelené špeciálne ocenenia a čestné uznania. Podľa predsedu poroty Jána Štovku je zaujímavé zistiť, ako vnímajú náš kraj ľudia zo zahraničia, ktorí ho až tak dobre nepoznajú. „11. ročník bol z hľadiska kvality prihlásených fotografií naozaj výnimočný,” dodal Štovka. 

„Tohto roku prijali pozvanie do poroty medzinárodne uznávaní fotografi zo Slovenska a zahraničia, čím sme súťaž posunuli o krok ďalej,” vysvetlil Štovka. Zábery spolu s ním hodnotili známi fotografi ako Jos Verhoogen MQEP (Belgicko), Stanislav Pokorný (Česká republika), Rudolf Baranovič (Slovensko), či špeciálny hosť poroty Martin Lynch Mihalčin (líder skupiny Heľenine oči).

Romantický príbeh top fotografie

TOP fotografiou Prešovského kraja sa stal nezvyčajný záber lanovky na Lomnický štít s názvom Cesta do neba od autora Pavla Čepčeka. Zároveň fotografia získala prvé miesto v kategórii Príroda. Podľa autora fotografia vznikla cestou na Lomnický štít, kde mali s manželkou osláviť striebornú svadbu. Na Skalnatom plese ich zaskočila hmla, z ktorej sa vynorila lanovka. „Nafotil som niekoľko záberov a s očakávaním hmly aj na Lomnickom štíte sme nastúpili do lanovky. Hore nás však prekvapilo krásne počasie. A o zopár mesiacov aj ocenenie fotografie v súťaži,“ pre PSK prezradil príbeh vzniku oceneného záberu autor Pavol Čepček z okresu Zlaté Moravce. Podľa predsedu komisie Štovku túto fotografiu vybral špičkový český fotograf krajiny Stanislav Pokorný, ktorý bol zároveň „vedúcim oddelenia krajiny“. „O tejto fotogfrafii povedal, že je plná tajomstva – čosi odchádza, či naopak, niečo nečakaného z neznáma prichádza.“

Cenu predsedu poroty odovzdá Ján Štovka autorovi Ľubošovi Čerešňákovi za fotografiu Krása na horách (Rysy). Záber spája motív hôr a krásu slovenského folklóru. „Mám rád folklór, aj hory. Vybral som túto fotografiu aj preto, že vyniesť kroj hore na Rysy a obliecť si ho tam je namáhavé, no, samozrejme, oceňujem najmä fotografiu,“ vysvetlil Štovka.

Cena organizátora súťaže KOCR Severovýchod Slovenska bude udelená Jozefovi Sádeckému za fotografiu s názvom Tatry nad oblakmi. Svojho favorita vybral aj špeciálny hosť poroty Martin Lynch Mihalčin, líder prešovskej skupiny Heľenine oči. „Stal sa ním záber Magdalény Koleničovej s názvom Furmani, ktorý je tiež ocenený 3. miestom v kategórii Človek a kraj,“ dodala Čechová. Špeciálnu cenu Hradu Šariš a odmenu vo forme stredovekej večere na donjone získal Róbert Hlava s fotografiou zachytávajúcou Šarišský a Kapušiansky hrad.

Okrem víťazov vybrali porotcovia a organizátori aj ďalšie snímky ocenené Honorable mention (čestné uznanie). 

Vernisáž, na ktorej budú autorom víťazných fotografií odovzdané ceny, sa uskutoční 30. novembra 2023 o 17.00 hod. v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Do súťaže o najkrajší záber sa ešte stále môže zapojiť aj verejnosť hlasovaním na sociálnej sieti Facebook, ktoré prebieha od 8. do 21. novembra 2023 do 14.00 hodiny.

Autor Ľuboš Čerešňák, fotografia s názvom Krása na horách (Rysy). Záber spája motív hôr a krásu slovenského folklóru.
Autor Jozef Sadecký, Tatry nad oblakmi

Ďalšie články