Predplatné
Prihlásiť sa
Prešovský Štandard

Prvý sneh v Tatrách: Zimná krajina ako z rozprávky

Vysoké Tatry sneženie 1 Sneh v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách. Foto: FB/vt.sk

VYSOKÉ TATRY – Vysoké Tatry, ale i nižšie položené oblasti sa dočkali prvého výraznejšieho sneženia tejto zimy. Kým cez víkend sa sneh objavil len v najvyšších polohách Tatier, v pondelok snežilo už aj v nižších.

„Teploty od výšky približne 1 600 metrov klesli pod bod mrazu a presúvajúce sa zrážky priniesli aj prvý sneh. Na Slovensku dnes môže spadnúť do 12 mm zrážok a asi 5 cm prvého snehu tejto sezóny,“ informuje portál iMeteo.

Sneh napadol aj na 2 634-metrovom Lomnickom štíte. Ráno tu klesla teplota na mínus štyri stupne Celzia. Na Chopku v Nízkych Tatrách bolo dokonca až mínus päť stupňov Celzia. Na mnohých miestach v Tatrách ešte stále sneží. Sneženie zaznamenali miestni aj v podhorí Tatier od Liptovského Mikuláša po Poprad.

V samotnom Poprade je predzvesťou zimy v posledných rokoch veľký kolotoč, ktorý do Popradu zavíta práve v čase, keď pod Tatry prichádzajú ochladenie, dážď a sneh. Potvrdilo sa to aj tohto roku. V Poprade dopoludnia chvíľami husto snežilo. Sneh sa však na zemi neudržal a hneď sa topil.

Ochladenie ale podľa portálu iMeteo nepotrvá dlho a už o niekoľko dní vystúpia teploty nezvyčajne vysoko na toto ročné obdobie.


Rastislav Ovšonka