Hrady na Spiši sú so sezónou spokojné, najvyšší nárast majú v Kežmarku

275111449_10160039930371941_3551511776399018647_n Najvyšší nárast zaznamenali na Kežmarskom hrade. Foto: FB Kežmarský hrad – Múzeum v Kežmarku

KEŽMAROK – Hrady na Spiši sú s hlavnou letnou sezónou spokojné, najväčší nárast zaznamenali na Kežmarskom hrade. Riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová uviedla, že od začiatku roka evidujú viac ako 43 500 návštevníkov, čo je o tretinu viac ako vlani.

Počas júla a augusta pritom smerovalo na hrad približne 20 000 ľudí. „Čo sa týka národnostného zloženia, najviac bolo Slovákov, zvýšil sa počet návštevníkov z Čiech, Maďarska, Poľska, Nemecka, pribúdajú turisti z Izraela, Ameriky, Macedónska a Litvy,“ zhodnotila Cintulová.

Po pandémii sa podľa nej ľudia snažia postupne vracať do normálneho života, chcú toho veľa zažiť a vidieť. „Prilákalo ich veľa zaujímavých podujatí ako rozprávky, Krvavé dejiny, koncerty a festivaly. Máme veľa pozitívnych ohlasov na naše exponáty, aj na to, ako hrad vyzerá,“ dodala Cintulová. Návštevnosť Spišského hradu ovplyvnila rekonštrukcia hornej časti, ktorá nie je sprístupnená.

Turistov tam preto bolo o čosi menej ako vlani. SNM – Spišské múzeum v Levoči, ktoré je jeho prevádzkovateľom, však počas leta zaznamenalo nárast. Zástupkyňa riaditeľky múzea Dáša Uharčeková Pavúková uviedla, že celkovo evidujú viac ako 80 500 turistov, z toho takmer 66 000 smerovalo na hrad. Dôležitým faktorom je podľa nej najmä počasie a mimoriadne vysoké teploty najmä v auguste návštevnosti nepriali.“

Z dobre rozbehnutej prvej polovice leta, kde sme mali v priemere 1 200 až 1 300 ľudí za deň, to kleslo na 600 až 700 turistov,“ konkretizovala. Veľký rozdiel podľa nej spôsobila aj zmena prvej voľnej nedele za prvú voľnú stredu. V porovnaní s minulým rokom mali približne o tretinu menej voľných vstupov. Základ klientely na Spišskom hrade tvorili Slováci, zaznamenali nárast zo strany turistov z okolitých krajín i návrat po nemecky hovoriacich turistov.

„Od začiatku roka hrad a skanzen v Starej Ľubovni navštívilo viac ako 174 000 turistov, čo predstavuje 10-percentný nárast oproti roku 2022. Ak berieme do úvahy, že v mesiacoch január až marec bol hrad otvorený len počas víkendov a skanzen je v zimnom období zatvorený, je to veľmi dobrý výsledok,“ skonštatovala Otília Barlíková z marketingového oddelenia Ľubovnianskeho múzea. V júli a auguste si našlo cestu na hrad takmer 111 000 turistov, čo je porovnateľné s vlaňajškom. Z pohľadu národnosti tam prišlo najviac Slovákov a Poliakov.

„Veľkej obľube sa tešili naše podujatia, 17. ročník hradného divadla s pesničkami zaznamenal rekordnú návštevnosť, videlo ho viac ako 13 500 turistov. Hradné slávnosti si pozrelo 7 527 ľudí,“ dodala Barlíková. Všetky tri hrady sú naďalej otvorené a podujatia tam chystajú aj počas jesene.

(tasr)


Ďalšie články