Šanca skrášliť naše hory potrvá dva mesiace

Pomôcť našim horám zbaviť sa odpadu môžete i vy. Foto: Dušan Guman

VYSOKÉ TATRY – Správa TANAP-u pozýva dobrovoľníkov do projektu Čisté hory, ktorému stanovili novú filozofiu.

Hromadné jednodňové upratovanie Tatier od odpadkov sa poslednú septembrovú sobotu nekoná. Tento rok sa totiž Správa TANAP-u rozhodla úsilie dobrovoľníkov rozptýliť do dvoch mesiacov. Horalov pozýva ku konceptu, ktorý prinesie menší „boom“ efekt, no prírode pomôže viac – informoval TANAP na svojom facebookovom profile.

Ideálne budú asi 20-členné kolektívy, pričom môže ísť o partie priateľov, školákov z jednej triedy či teambuildingové akcie. „Nezabúdame však ani na menšie skupinky a jednotlivcov, aj tí sa nám môžu hlásiť. Budeme sa im snažiť čo najviac vyhovieť, prideliť vhodné miesto alebo priradiť ich k nejakej inej skupine,“ avizuje TANAP na sociálnej sieti.

Oficiálna stránka mesta Spišská Belá priniesla i krátke nazretie do dejín podujatia. „Čisté hory majú za sebou bohatú históriu. Po prvýkrát sa uskutočnili v roku 1979. Rekord priniesol rok 1980, keď účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín 7 655 kilogramov neporiadku. Celkovo za vyše štyri dekády dobrovoľníci odľahčili prírodu o viac ako 65 ton odpadkov,“ uviedla Spišská Belá.


Ďalšie články