Divadlo Babadlo štartuje sezónu krásnou rozprávkou o priateľstve

IMG_1422

PREŠOV – Prešovské bábkové divadlo Babadlo vstúpilo do svojej už 29. sezóny. Slávnostne ju otvorí túto nedeľu premiérou rozprávky Lapaj – postrach dvora. V tohoročnej sezóne ponúkne pre rodiny s deťmi aj niekoľko ďalších titulov. Novinkou je, že divadlo expandovalo aj na západ Slovenska, a tak si jeho predstavenia vedia vychutnať aj deti v Bratislave.

Inscenáciu Lapaj – postrach dvora uviedli prvýkrát v roku 1999. Oslovili vtedy košickú spisovateľku Boženu Mačingovú a onedlho z jej pôvodnej rozprávky Lapajove dobrodružstvá odohrali prvú premiéru. „Pani Mačingová na ňu prišla aj so svojou vnučkou. Hrali sme ju potom ešte štyri roky. Momentálne sme tento vynikajúci scenár opätovne naskúšali, no dali sme mu nový výtvarný šat a trochu sme ho upravili,“ uviedla riaditeľka Babadla Júlia Labudová.

Rozprávky sú nielen krásne, ale aj poučné

Rozprávka je o neposlušnom psíkovi, ktorý svojou roztopašnosťou, pýchou a lapajstvom ubližuje súrodencom a kamarátom z okolia. Pri svojich huncútstvach sa chytí do svojej vlastnej pasce a zo strachu pred mamičkiným hnevom uteká do lesa. Tam stretáva prefíkanú líšku s rozmaznaným synčekom, ktorý Lapajovi ubližuje tak, ako on ubližoval svojim kamarátom z dvora. Lapaj uniká líške a stretáva medveďa Šušlíka, ktorý ho naučí, čo je kamarátstvo. Potom sa Lapaj vráti domov plný nových skúseností, vyliečený z lapajstva. Herci Babadla rozprávku počas letných mesiacov intenzívne skúšali. Je určená najmenšej vekovej kategórii, teda deťom od troch rokov, a bude v Prešove uvedená túto nedeľu o 16. hod. v priestoroch bábkového divadla.

Tešia sa, že majú pre koho hrať

Ako všetky divadlá, aj Babadlo má za sebou náročné časy. S príchodom koronavírusu museli zatvoriť a nehrali až do minulej sezóny. Aj tá bola diétna, pretože divadlá oficiálne zatvorené neboli, no školy sa nemohli združovať, a tak divadlo nemalo pre koho hrať. Obdobie preklenuli pomocou vlastných zdrojov. Na dotácie od mesta a z ministerstva kultúry sa spoľahnúť nemohli. Momentálne sú však naplno rozbehnutí a tešia sa záujmu. V tejto sezóne ponúknu niekoľko ďalších nových titulov, ale aj tie, ktoré pre pandémiu odohrať nestihli. „Na konci minulej sezóny sme premiérovali Budulínčeka a pre najmenšieho diváka ešte plánujeme urobiť predstavenie V šírom poli zámoček – krásnu veršovanú rozprávočku pre najmenších,“ informovala J. Labudová.

Jediné divadlo svojho druhu na Slovensku

Divadlo naďalej funguje aj ako putovné. Ich predstavenia môžete vidieť v školách, v lete hrali na doskách Ekoparku v Prešove a rôznych slovenských festivaloch. Babadlo je jediné divadlo svojho druhu v celom Prešovskom kraji. Svojou tvorbou sa zameriava predovšetkým na detského diváka. Usiluje sa priblížiť pôvodnú slovenskú tvorbu, svetovú klasiku a autorské divadlo. V divadelnej tvorbe hlavne pre deti kladie dôraz na výtvarné a hudobné spracovanie, prácu s bábkou. Počas 28 rokov mohlo uzrieť tvorbu divadla viac ako milión detí z celého východného Slovenska.


Ďalšie články