OBROVSKÝ ÚSPECH. Prešovčan vymyslel špeciálny druh kúrenia: Produkt, ktorý ľuďom šetrí peniaze, inštalujú po celej Európe

kolaz (3) Jaroslav Kočiš vymyslel vec, ktorá šetrí peniaze mnohým ľuďom. FOTO: Archív J. Kočiš

PREŠOV – Zdá sa, že mesto Prešov je studnica kreatívnych a šikovných ľudí. Mnohí, najmä mladí ľudia si však sny chodia plniť do zahraničia.

Niektorí sa vrátia, aby svoje skúsenosti pretavili do nových nápadov v rodnom meste. Príkladom je Jaroslav Kočiš, ktorý sa po 10 rokoch vrátil z Anglicka. Prebral rodinnú firmu a vymyslel jedinečný produkt – riadenie elektrického kúrenia.

História firmy so sídlom v Prešove sa začala písať ešte v 90. rokoch minulého storočia. Z malej rodinnej firmy, ktorá sa zaoberala širokou škálou elektronických zariadení a súčiastok, sa podarilo vybudovať firmu s celoslovenskou pôsobnosťou. Dnes ich jedinečný produkt – riadenie kúrenia – inštalujú nielen na Slovensku, ale doslova po celom svete. „Naše kúrenie sme najďalej inštalovali asi v Španielsku,” vysvetlil konateľ firmy.

Príbeh riadenia kúrenia sa začal nespokojnosťou, keď majiteľ firmy vymenil plynové kúrenie za elektrické. Postupne objavil všetky jeho výhody a začal sa zamýšľať nad jeho vylepšením. Keďže jedným z cieľov firmy je aj neustály vývoj, onedlho sa začal spolu s tímom vývojárov z Prešova zaoberať týmto vylepšením. „Predstavoval som si vymyslieť kúrenie, ktoré by bolo úplne bezúdržbové, malo neobmedzenú životnosť a navyše šetrilo peniaze,” vysvetlil majiteľ firmy. 

Foto: redakcia Jaroslav Kočiš

Po prieskume na trhu s elektrickým kúrením zistili, že žiaden dostupný produkt nepozpovedá ich požiadavkám. Rozhodli sa teda elektrické kúrenie doplniť o inteligentný rozvádzač, ktorý dokáže napríklad sledovať spotrebu a zjednodušuje ovládanie, sleduje vonkajšiu teplotu či majiteľov nezaťažuje nepríjemným cvakaním relé, ktoré je typické pre termostaty.

„Vývoj nám trval viac ako tri roky. Prvý Forhit sme úspešne implementovali v Senci,” dodal Kočiš. Ich inteligentný systém nespočíva len v pripojení na internet a následnom ovládaní, ale v prepracovanom systéme – inteligentnom algoritme, ktorý „rozmýšľa za majiteľa”. Medzičasom sa ich portfólio rozšírilo o rôzne moduly, ktoré zľahčovali fungovanie firmám. Exportovali ich najmä do zahraničia.

Riadenie kúrenia. Zdroj: archív J. Kočiš

Napriek sľubne naštartovanej firme Kočiš vraví, že podnikanie v tejto dobe nie je ľahké. Tak ako každá firma, aj tá jeho prešla rôznymi vzostupmi, ale aj pádmi. „Verím, že všetkým z tímu bude slúžiť zdravie a spoločne vymyslíme ešte množstvo vecí, ktoré budú spríjemňovať a uľahčovať život ľuďom,” dodal.


Ďalšie články