Nová bláznivá komédia je na svete: Z Kovalčíkovej, Pavlíkovej či Kavaschovej sa neprestanete smiať

PREŠOV – Takmer celý mesiac júl sa v treťom najväčšom meste na Slovensku a v jeho okolitých obciach natáčal film Kavej. Film je pokračovaním rovnomenného seriálu, ktorý bol vysielaný doposiaľ na internetovej platforme. Na východ krajiny sa tvorcovia a herci vybrali najmä z dôvodov autentickosti, keďže seriál predstavuje životy dvoch východniarok Veroniky a Kláry.

Štáb sa na východe Slovenska zdržal takmer mesiac. Celkom dvanásť dní natáčania strávili prioritne v Prešove, Kysaku, Finticiach a v Košiciach. Podľa LINE producenta filmu Martina Frimmera im vyšlo všetko podľa predstáv. „Príprava na takýto veľký projekt trvá mesiace predtým a jediné, čo by nám mohlo hodiť polená pod nohy, by bolo počasie alebo ochorenie hercov. Všetko nás chvalabohu obišlo, až na jednu črevnú pliagu, ktorá sa prehnala štábom a hercami, ale toto sme zvládli. Všetko exteriérové tiež vyšlo, iba posledné minúty natáčania sme točili v daždi, ale bol veľmi mierny, takže fajn.”

Foto: Jano Štovka
Foto: Jano Štovka

Pricestovali na dvanástich autách

Pre filmovanie museli tvorcovia priniesť na východ špeciálnu techniku celkovo na dvanástich autách. „Celú filmovú techniku sme si priniesli z Bratislavy, pretože štandardne tieto veci nemajú žiadni ľudia doma a nedajú sa požičať. Boli to kamery, koľaje, drony, minižeriavy… Aj s vecami sme obsadili takmer celý hotel v centre Prešova, pretože len ľudí zo štábu a hercov bolo dokopy asi 80,” upresnil LINE producent, ktorý dodal, že v legendárnom Kysaku dokonca mali k dispozícii vlastný vlak s piatimi vozňami, ktoré boli vyhradené iba pre ich film.

Foto: Jano Štovka

Okrem hlavných postáv Anny Jakab Rakovskej a Jany Kovalčíkovej si vo filme zahrajú aj iné známe mená ako napríklad Eva Pavlíková, Dominika Kavaschová, Milo Král, Lenka Bariliková, Ander z Košíc čiže Ján Pisančin, herci Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Vasiľ Rusiňák a Jozef Pantlikáš či herec košického divadla Thália Peter Nádasdy.

Foto: Jano Štovka

Nakrúcali dvanásť hodín denne

Filmovanie nebolo jednoduché, herci aj štáb boli v pohotovosti od rána od 6. hodiny do večera do 19. hodiny, no boli aj dni pauzy, kedy si Prešov stihli aj vychutnať. „Jedni sa išli okúpať na kúpalisko na Solivare, druhí členovia štábu si so sebou priniesli bicykle a denne urobili 30 až 40 km v okolí Prešova, kde objavili úžasné cyklotrasy. Večer sme išli na pivko do obchodného centra, prechádzali sme sa po centre, potom na koncert Dominiky Kavaschovej a niekoľkokrát sme boli aj v kine,” prezradil LINE producent, ktorý je sám milovníkom Prešova, pretože hoci je rodený Michalovčan, práve v ňom prežil svoje detstvo u starých rodičov za Kalváriou.

Foto: Jano Štovka

V Prešove plánujú aj slávnostnú premiéru

Reakcie ľudí na filmovačku v Prešove boli rôzne, no ako vraví M. Frimmer, z 99 percent boli pozitívne. „Niektorí sa iba prizerali z diaľky, iní boli aj odvážnejší a prišli k nám. Spomínam si na to, keď sme mali točiť v kostole svadbu, mali sme rozložený štáb pred kostolom a čakali sme, kým skončí bohoslužba. Dámy už vyšli von a zaujímali sa, čo točíme, o čom a či to bude aj na TV LUX,” hovorí LINE producent s úsmevom. Hoci sa filmovanie na východe Slovenska skončilo, ešte len teraz začne mravčia práca na projekte. Tvorcovia budú v najbližších mesiacoch strihať, ladiť, dodávať hudbu, aby koncom jari budúceho roka bol film pripravený na distribúciu najmä do kín. Predtým však majú naplánovanú jeho slávnostnú premiéru v Prešove.


Ďalšie články